Gündem Haberleri

  Bursa'da hurdacılar belediyeleri protesto etti

  Sebile ÇETİN/BURSA, (DHA)
  06.08.2009 - 15:25 | Son Güncelleme:

  BURSA’da belediyelerin, sanayi bölgelerinde hurda toplama görevini ihale ile iki firmaya vermesi hurdacılar tarafından protesto edildi. Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Odası Başkanı Mustafa Dursun, “Borçlarımızı ödeyemez hale geldik. Arabalarını satanlar bile oldu. Sorunumuza çözüm bulunmazsa Ankara’ya yürüyeceğiz” dedi.

  Yıldırım Belediyesi Vişne Caddesi’nde toplanan yaklaşık 100 hurdacı sanayi bölgesindeki hurda toplama haklarının alınmasını protesto etti. Eyleme, hurda topladıkları el arabalarıyla gelen hurdacılar uygulamayla hem sanayiciye hem de kendilerine darbe vurulduğunu söyledi.
  Protestocular adına açıklama yapan Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Odası Başkanı Mustafa Dursun, Bursa’da 10 bin kişinin hurda toplayarak geçimini sağladığını kaydetti. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile sanayi bölgelerinde hurda toplama görevinin belediye ile anlaşan iki firmaya verildiğini hatırlatan Dursun, “Bursa’da yıllık 60 milyon lira değerinde atık bulunuyor. Uygulamayla Bursa’da ortaya çıkan milyonlarca liralık atık birkaç firmaya pay ediliyor. Vergisini ödeyen hurdacılar saf dışı ediliyor. Adaletsiz bir sistem oluşuyor” diye konuştu.

  Sanayi bölgelerine girdiklerinde hem sanayicinin hem de kendilerinin mağdur edildiğini ifade eden Başkan Dursun, “Belediye tarafından hurdacılara 73 bin, sanayiciye 93 bin TL para cezası kesiliyor. Hurdacılar borçlarını ödeyemez hale geldi. Arabalarını satmak zorunda kalanlar bile oldu” dedi.

  Uygulamanın ilk önce merkez Nilüfer ve Kestel Belediyesi tarafından başlatıldığını anlatan Dursun, diğer belediyelerin de bu uygulamaya başladığını ifade etti. Belediye başkanlarından ortak bir çözüm talep eden Dursun, çözüm getirilmezse Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.
  Basın açıklamasını yapan hurdacılar olaysız bir şekilde dağıldı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı