Gündem Haberleri

  Bursa'da festivalin son günü

  Hürriyet Haber
  10.10.2003 - 12:49 | Son Güncelleme:

  8. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, yarın (11 Ekim) sona eriyor. Festival, 6 Ekim'de çocuk tiyatrosu alanında kuramcı ve oyun yazarı olarak uzun yıllardır emek veren Fikret Terzi'nin "Çocuk Oyunu Yazarlığı" konulu konferansıyla başladı. Bursa Büyüksehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı ile Assitej Türkiye Merkezi'nin birlikte düzenledigi festival, bu yıl beşi Danimarka, Fransa, Rusya ve Macaristan'dan olmak üzere on bir tiyatro topluluğunu ağırladı.

  Terzi, festivalin ilk günü düzenlenen konferansta bugün yaşadığımız toplumsal ve bireysel sorunlarda "doğru" çocuk tiyatrosundan eksik olusumuzun rolüne dikkat çekerek, şunları söyledi: "Çocukluk nasıl olsa atlatılacak bir dönem olarak görülüp, çocuklara büyüyünce ne olacakları sorulur. 'Adam olacak çocuk' gibi nitelemeler yapılır. Çocuk, yetişkinin 5-10 numara küçügü degil, özgün bir birey. Doğası gereği engin düş gücü içeren çocuk dünyasına girmenin en anlamlı yolu tiyatro. Yarının kurucularında dünyayı insana yakışandan yana değiştirme istemi uyandırmak için doğru çocuk tiyatrosu gerekli. Adı seyirci de olsa çocuklar seyretmeye değil oynamaya gelir tiyatroya. Tiyatrosuz büyüyemeyiz; ne çocuk ne büyük olarak."

   

  Festival kapsamında; klasik yapıdaki oyunlar, kukla ve sokak oyunları ve dans/müzik agğırlıklı oyunlar yeralıyor.Ayrıca Fransa'dan Bruno Castan ve yazar - yönetmen - oyuncu Haluk Yüce'nin tiyatro ve çocuk tiyatrosu üzerine konferansları düzenleniyor. Oyunlar, kentteki tüm salonlarda sergileniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı