Gündem Haberleri

  Bursa başkanına ağlıyor

  Işıl ARSLAN- Hakan ÜZER/İNEGÖL (Bursa), (DHA)
  12.11.2009 - 15:27 | Son Güncelleme:

  GEÇEN hafta kendisine ait işyerinde uğradığı silahlı saldırıda yaralandıktan sonra tedavi gördüğü hastanede dün gece kurtarılamayan yitiren Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, 59 yaşındaki Hikmet Şahin, İnegöl İlçesi'nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

  CENAZE TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR

  Hikmet Şahin için ilk tören 2 dönem Belediye Başkanlığı'nı yaptığı İnegöl Belediyesi önünde düzenlendi. Buradaki törende konuşan AK Parti'li İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 6 çocuk babası ve başarılı işadamı olan Hikmet Şahin'in çocukları ve ailesinden çok kendisini halkı ve kentine adadığını söyledi. Başarısı, azmi ve liderliği sayesinde İnegöl'den sonra Bursa'nın da onu çok sevdiğini belirten Aktaş, “Unutulmaz projeleriyle Bursa'yı marka kent yaptı. Öğretmenlik, işadamlığı, yöneticilik ve başkanlık ona çok yakıştı. Aramızdan ayrıldı. Ancak, İnegöl'ün sokağında Bursa caddelerinde yürürken onu görmeye devam edeceğiz. Kentlerimiz var oldukça ismi de var olacaktır” dedi.

  Belediyedeki törenin ardından Şahin'in Türk Bayrağı’na sarılı cenazesi İshakpaşa Camii'ne getirildi. Şahin'in ailesi ve yüzlerce kişinin katıldığı törende geniş güvenlik önlemleri alındı. Cenaze töreninde Bursa’dan gelen 100 çevik kuvvet polisi görev aldı.

  Törene Bursa Valisi Şahabettin Harput, AK Parti Bursa Milletvekilleri Altan Karapaşaoğlu, Mehmet Tunçak, Ali Kul, Ali Koyuncu, Mehmet Emin Tutan, Sedat Kızılcıklı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, DP eski Genel Başkanı Süleyman Soylu, Antalya Büyükşehir Belediye eski Başkanı Menderes Türel, BTSO Başkanı Celal Sönmez ile aralarında Bursa merkez Nilüfer İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Bozbey'in de bulunduğu belediye başkanları ve çalışma arkadaşları ile çok sayıda kişi katıldı. İshakpaşa Camii'nde kılınan öğle namazı ardından Hikmet Şahin'in cenazesi Hastane Mezarlığı’nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

  KALBİ 45 DAKİKA DURMUŞTU

  Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hikmet Şahin geçen hafta Çarşamba günü Yalova Yolu'ndaki işyerinde 45 yaşındaki Hüseyin Şimşek’in silahlı saldırısına uğradı. Kurşunlardan biri bacağındaki atar damarına isabet eden Hikmet Şahin’in ambulans ile Acıbadem Bursa Hastanesi'ne kaldırılırken yolda aşırı kan kaybettiği için kalbi durmuş, doktorların yoğun çabası sonucu 45 dakika sonra yeniden hayata döndürülmüştü. Hikmet Şahin tedavi gördüğü Acıbadem Hastanesi'nde dün akşam doktorların çabalarına rağmen kurtarılamadı. Cinayeti işledikten sonra Antalya’da yakalanan Hüseyin Şimşek tutuklandı.

  İki dönem Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde Belediye Başkanlığı görevini yürüten Hikmet Şahin, Bursa'da 2004-2009 tarihleri arasında AK Parti listesinden seçimi kazanarak büyükşehir belediye başkanlığı yaptı. 29 Mart seçimlerinde partisi tarafından aday gösterilmeyince Demokrat Parti'den büyükşehir belediye başkan adayı olan Şahin, seçimi kaybedince mobilya sektöründeki ticari faaliyetlerine döndü. 2004 yılında Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu dönemde “Bursa'ya sınıfı atlatacağım” diyen Şahin, ‘Marka Kent Bursa' için önemli projelere imza atmıştı. Uzun yıllardan beri yapılamayan kent içi ulaşıma nefes aldıran Acemler Köprülü Kavşağı ve bat-çık'ları tamamlayan Şahin'in en önemli projelerinden Merinos Fabrikası alanında kurulan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ydi. Görev yaptığı dönemde parkı ve merkezin bir bölümünü hizmete açan Şahin, projenin tamamlanmasını göremedi. Bursa'nın İstanbul ile denizyolu ulaşımını sağlayacak Güzelyalı Feribot İskelesi'ni yapılmasını sağlayan Şahin, Bursaspor'un 2'nci lige düştüğü dönemde kulüp başkanlığına aday olmuş ve 2004-2005 sezonunda yaklaşık 6 ay Bursaspor Başkanlığı görevini üstlenmişti. Bursaspor'a Avrupa standartlarındaki Özlüce Tesisleri'ni kazandıran Şahin, başkanlığının son döneminde Atatürk Stadyumu’nun yeniden yapılması projesini açıklamıştı.

  DUYGUSAL BAŞKAN

  Edebiyat öğretmeni olan Hikmet Şahin konuşmalarında şiirlere yer vermesiyle de tanınıyordu. Şahin'in bir süre önce ölümle ilgili şiirler okuduğu sırada yaşadığı duygulu anlar, kameralara da yansımıştı. Geçen yılın ‘Bilgi Sistemi'nin devreye girmesi nedeniyle bir mezarlıkta düzenlenen törende Şahin, konuşmasında yine şiire yer vermiş ve ölümle ilgili duygularını dile getirmişti. “Kimi makamıyla iftihar eder, kimi parasıyla, kimi şöhretiyle ama hiç de öyle değil” derken Şahin, şu dörtlüğü okumuştu:

  “Dünyasına dünyasına,
  Aldırma dünyasına,
  Dünya benimdir diyenin,
  Dün gittik yasına.”
  Dörtlüğü okuduktan sonra “Gidiveririz” diyen Şahin, ardından Yunus Emre'ye ait şu dizeleri dile getirmişti:
  “Mal sahibi, mülk sahibi
  Hani bunun ilk sahibi
  Mal da yalan, mülk de yalan
  Var biraz da sen oyalan.”
  Bu sözlerin ardından duygulandığı gözlenen Şahin, “Oyalanıyoruz aslında. Hep birlikte saygı göstermemiz gerekli olan insanlar tabii ki yaşayanlar ama vefat edenlerimize de saygı göstermek durumundayız” demişti.

  CAHİT SITKI’DAN MEMLEKET İSTERİM

  Geçen yıl Muş'ta düzenlenen ‘Siyaset Akademisi'ne de katılan Hikmet Şahin, buradaki konuşmasında da Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘Memleket İsterim' adlı şiirini okumuştu. Şahin, “Memleket isterim, yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun, olursa bir şikayet ölümden olsun” dizeleriyle biten şiiri okurken gözyaşlarını güçlükle tutmuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı