Gündem Haberleri

  Burns: İran küresel barış için bir tehdit

  Hürriyet Haber
  20.01.2006 - 14:29 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, “İran'ın küresel barış için bir tehdit olduğunu” söyledi.

  Burns, Yeni Delhi'de Hintli yetkililerle yaptığı nükleer ve bölgesel konularla ilgili görüşmelerinden sonra düzenlenen basın toplantısında, İran'ın nükleer emellerini sürdürme arayışında uluslararası hukukun sınırlarını aştığını savundu.
  Nicholas Burns, “İran'ın hem kendi bölgesindeki, hem de dünyadaki barışa tehdit oluşturduğuna inanıyoruz. İran, santrifüj araştırması ve zenginleştirme için Natanz'daki tesisini kullanmaya çalışarak uluslararası hukukun sınırlarını aşıyor” dedi.

  ABD'nin, 2 Şubat'ta Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nda (UAEK) İran konusunda bir oylama yapılmasını ve bu konunun Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesini beklediğini belirten Burns, “İran'ın, bu tür hareketlerin bir bedelinin olduğunu bilmesi gerektiğini” ifade etti.

  Nicholas Burns, Hindistan ile sivil nükleer teknolojinin paylaşılmasıyla ilgili anlaşma konusunda yapılan görüşmelerde karışıklıklar ve zorluklar olduğunu, ancak her iki tarafın da bir anlaşmadan ümitli olduklarını bildirdi.
  Burns, ABD Başkanı George Bush'un Şubat sonu ya da Mart başında Hindistan'a yapması beklenen ziyaretinden önce bu anlaşmanın sağlanmasını beklediklerini söyledi.

  ABD ile Hindistan arasında geçen Temmuz ayında imzalanan nükleer anlaşma, Yeni Delhi'ye 1998'deki nükleer denemelerden sonra yaptırım uygulayan Washington'un siyasetinde büyük değişiklik olarak değerlendiriliyor. ABD, bu anlaşmanın imzalanmasından sonra Yeni Delhi'ye uyguladığı kısıtlamaları kaldırmıştı. 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı