GeriGündem Burning Man nedir? Burning Man hakkında merak edilenler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burning Man nedir? Burning Man hakkında merak edilenler

Burning Man nedir? Burning Man hakkında merak edilenler

Dünyanın en tuhaf etkinliklerinden biri olan Burning Man, Türkiye’deki pek çok isim tarafından da ilgi görüyor. Burning Man Festivali, her yıl Nevada’nın kuzeybatı kesiminde kurak bir bölge olan Black Rock Çölü’nde yapılıyor. Peki, Burning Man nedir?

Burning Man, ABD'nin Nevada eyaletinde yer alan Black Rock Çölü'nde her yıl Ağustos ve Eylül döneminde düzenlenen ve 9 gün süren bir festival. Festivalin kurucusu Larry Harvey, iddiaya göre ilk “Burning Man”i 1986’da yaşadığı bir aşk acısından sonra yaktı. Harvey bu şekilde ilişkisine sembolik olarak son vermek istedi. İlk olarak 1986 yılında düzenlenen Burning Man, adını festivalin son günü ahşaptan yapılan bir kuklanın yakılmasından alıyor.

Festival alanında otomobil ve motosiklet uzun yıllardır yasak. Ancak kum fırtınalarında yaya gitmek oldukça yorucu olduğundan izin verilen tek araç bisiklet ya da “mutant araçlar”. Bunlar otomobil oldukları neredeyse anlaşılmayan, kişisel olarak tasarlanmış sanatsal şaheserler. Festival biletleri ilk kez 2011’de tamamen satıldı. Öte yandan Afrika ve Avrupa’da da şubeleri var. Festivalin son gününde geleneksel olarak dev ahşap kukla (Burning Man) yakılıyor. Ahşap heykel 2012’de 32 metreyle rekor büyüklükteydi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle