Gündem Haberleri

  Burhaniye'de sel can aldı

  Mustafa BAĞDİKEN/ İZMİT(Kocaeli), (DHA)- A.A - hurriyet.com.tr - Mutlu YUCA- Koray YILMAZDEMİR/ BOLU, (DHA)
  03.12.2012 - 08:22 | Son Güncelleme:

  Marmara'nın batısı ve kıyı Ege ile Batı Karadeniz'de fırtına bekleniyor. Kötü hava koşulları nedeniyle İDO seferlerinin tamamı neredeyse iptal edildi. Balıkesir'de ise kuvvetli yağış nedeniyle bir kadın sele kapılarak hayatını kaybetti. Çanakkale'de sel suları boğaza karıştı. Deniz çamur rengini aldı.

  METEOROLOJİ UYARDI: ŞİDDETLİ FIRTINA, YARIN DA YÜKSEKLERE KAR GELİYOR,

  SEL SULARI BOĞAZA KARIŞTI / FOTO GALERİ

  KOCAELİ bölgesinde bu sabaha karşı etkili olan ve saatteki hızı 71 kilometreye kadar ulaşan fırtına nedeniyle, Eskihisar-Topçular hattında 3 saat süreyle feribot seferi yapılamadı. Meteoroloji yetkilileri bu gece yarısından itibaren saatteki hızı 80 kilometreye kadar çıkabilecek yeni bir fırtına beklendiğini, yarın öğlenden sonra da havanın soğuyacağını özellikle Kartepe’ye mevsimin ilk kar yağışı görülebileceğini bildirdi.

  TÜRKİYE'DE KIŞ YÜZÜNÜ GÖSTERDİ / FOTO GALERİ

  BODRUM'U LODOS VURDU    

  MARMARA'DA YAĞMUR VAR 

  FERİBOT SEFERLERİ DURDU

  Kocaeli bölgesinde fırtına gece yarısından itibaren başlarken, özellikle saat 02.00’den itibaren de şiddetlenmeye başladı. 02.00-05.00 saatleri arasında etkisini sürdüren fırtınanın şiddeti zaman zaman saatte 71 kilometreye kadar çıktı. Fırtına nedeniyle Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasındaki feribot seferleri saat 05.30’a kadar yapılamadı. Seferler bu satten sonra normale döndü.

  İŞTE BEŞ GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  "DAHA ŞİDDETLİSİ GELİYOR"

  Kocaeli Meteoroloji Müdürü Ahmet İnci, Kasım ayında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini, hava sıcaklığının yarından itibaren soğuyacağını ve yüksek kesimlere bölgede ilk karın yağabileceğini söyledi. İnci, bu sabaha karşı kendisini hissettiren fırtınadan sonra, bu gece yarısından itibaren daha şiddetli fırtına beklendiğini bildirdi. Meteeoroloji Müdürü Ahmet İnci, beklenen fırtınanın aynı saatlerde sağanak  yağmurla birlikte etkili olabileceğini ve saatteki hızının 75-80 kilometreye kadar çıkabileceği uyarısını yaptı.

  KARTEPE’DE İLK KAR BEKLENTİSİ

  Metoroloji, fırtınayla birlikte havanın soğuyacağını, etkili yağmur yağışı ardından özellikle öğlenden sonra Kocaeli’nin 1650 metrelik zirvesiyle en yüksek kesimi olan Kartepe’ye de ilk karın düşmesinin beklendiğini ekledi.

  İDO SEFERLERİ İPTAL

  Kötü hava koşulları nedeniyle bazı İDO seferleri iptal edildi. İşte iptal edilen seferler.

  Bakırköy - Yenikapı - Kadiköy - Bostancı Hattı
  Bostancı - Kabataş Hattı
  Boğaz Hattı
  Avcılar Seferleri
  Maltepe Seferleri

  SEL CAN ALDI

  Edremit Körfezi'nde etkili olan kuvvetli  yağış nedeniyle oluşan sele kapılan bir kadın öldü. Balıkesir'in bazı ilçeleri gece boyunca kuvvetli yağışın etkisinde kaldı.  Özellikle Edremit Körfezi'ndeki yağışlar, büyük çaplı hasarlara ve can kaybına  yol açtı.

  Yağışla oluşan sel yüzünden Burhaniye'de birçok evi su bastı. Öğretmenler  Mahallesi'nde oturan Kadriye Çakır (73), bahçe duvarının yıkılması üzerine  evinden çıkınca, sele kapıldı.

  Uzun süre aranan Çakır'ın, aynı mahallede ağaca takılmış şekilde cesedi  bulundu. Arama çalışmalarını Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz ve Belediye Başkanı  Fikret Akova da yakından takip etti.
            
  ÇANAKKALE'DE HAYAT FELÇ OLDU

  Çanakkale'deki kuvvetli yağış ve fırtına,  yaşamı olumsuz etkiledi.

  FERİBOTLAR YANAŞAMADI / FOTO GALERİ

  Yağışla birlikte etkili olan lodos nedeniyle, Çanakkale Boğazı her iki  yönden transit gemi geçişlerine kapatıldı. Gemiler, boğazın Ege ve Marmara denizi  girişlerinde bekletiliyor.

  Öte yandan, kuvvetli yağış Eceabat ilçesinde taşkınlara neden oldu. Bazı  caddeler yağmur suları nedeniyle araç trafiğine kapatıldı.

  Belediye ekipleri, vidanjör ve iş makineleri yardımıyla tıkanan rögarları  açıp, caddelerde yeniden ulaşımı sağladı.

  İlçede kısa süreli elektrik kesintisi de yaşandı.

  KARTALKAYA’YA LAPA LAPA KAR YAĞDI

  Bolu'nun kayak merkezi Kartalkaya’ya lapa lapa kar yağdı. Kar kalınlığı 10 santime ulaşırken, oteller 10 Aralık tarihinde sezonu açmak için çalışmalara başladı.

  Sabah saatlerinde kent merkezinde yağmur etkili olurken, hava sıcaklığının 0 dereceye düştüğü Kartalkaya’ya lapa lapa kar yağdı. 2 bin 200 rakımlı Kartalkaya’da kar kalınlığı 10 santime ulaşırken, çam ormanlarının üzeri beyaz örtü ile kaplandı. Kar yağışının hafta boyunca aralıklarla devam etmesi beklenirken, oteller ise sezon için hazırlıklarını tamamladı. 10 Aralık tarihinde sezonu açacak oteller, pistleri kayak için hazırlayacak.

  Grand Kartal Oteli’nin sahibi Halit Ergül, hafta boyunca yoğun bir kar yağışının beklendiğini belirterek, "10 Aralık’ta sezonu açacağız. Bu hafta Kartalkaya’da çok yoğun bir kar yağışı bekleniyor. Pistlerimizi kayak için hazır hale getireceğiz" dedi.
           
     

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı