Gündem Haberleri

  Burhanettin Türkeş de tahliye edildi

  Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  06.11.2009 - 16:17 | Son Güncelleme:

  YARGITAY'ın Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararı iki kez bozmasının ardından yeniden görülmeye başlanan Nesim Malki cinayetiyle ilgili davanın bugünkü duruşmasında, ‘azmettirici’ olmakla suçlanan tutuklu sanık Burhanettin Türkeş'in tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi. Aynı davada yine ‘azmettirici’ olarak suçlanan tutuklu sanık Erol Evcil de geçen ay tahliye edilmişti.

  Bursa'da 1996 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen işadamı Nesim Malki cinayeti davasına Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün devam edildi. Duruşmaya ‘tetikçilik’le suçlanan tutuklu sanık Oğuz Işıklı ve Mücahit Çakal ile, bu davadan 74 ay tutuklu kaldıktan sonra geçen ay tahliye edilen Erol Evcil katıldı. Tutuklu sanık Burhanettin Türkeş'in Bolu F Tipi Cezaevi'nden getirilmediği duruşmada, onun avukatları hazır bulundu.

  Duruşmada söz alan Oğuz Işıklı, “Ben 9 sene Malki davasından kaçmadım. Malki davasından alacağım ceza en fazla 6 yıl iken neden 9 yıl firar edeyim. Aptal mıyım? Firar etmek gezmek kadar kolay değil. Çizgi film kahramanı gibi değilsin. Ben cinayet sonrası başlatılan operasyondan önce yüzlerce kişinin gözleri önünde düğün yaparak evlendim. Bu süre içersinde neden alınmadım? Benim dosya ile hiçbir ilgim yok. Suçsuzum” dedi. “Cinayeti kim işlediyse cezasını çeksin” diyen Işıklı, şöyle devam etti:

  “O günden sonra firar etmemin tek nedeni ise ailemden iki kişinin Hizbullah terör örgütü tarafından kaçırılıp akıbeti belli olmadan günlerce ellerinde tutulup sorgulanması. O soysuz örgüt aileme yönelik sorgusunda ısrarla ‘Oğuz nerede?’ diye sorduklarını biliyorum. Bunu bile bile burada kalmam mümkün değildi. Kaçmamın tek nedeni budur. Kaçtığım sürede de sırf Malki cinayetinden aranıyorum diye teslim olmam aptallık olurdu. Ben yıllarca bu yüzden kaçtım. Hizbullah ile ilgili sorunun ortadan kalktığını görünce hakkımdaki Malki cinayeti davasıyla yüzleşmemin zamanının geldiğini düşünerek teslim oldum. Ben teslim olduğumda bana resmi olarak çok büyük taahhütlerde bulundular. Şimdi burada bunları açıklamam mümkün değil. Bana da yakışmaz. Israrla söylüyorum, bu davanın hiçbir tarafında yokum.”

  Druşmada daha sonra söz alan Burhanettin Türkeş'in avukatı Levent Dönertaş, müvekkilinin cezaevinde kaldığı sürenin ve sağlık durumunun dikkate alınarak tahliyesini istedi.

  Duruşmaya 10 dakika ara veren mahkeme heyeti, Burhanettin Türkeş'in tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine, diğer tutuklu sanıklar Oğuz Işıklı ile Mücahit Çakal'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

  Bu arada, geçen ayki duruşmada tahliye edilen Erol Evcil, ‘Bozuk Para Operasyonu’ davasında birlikte tutuksuz yargılandığı cezaevinden arkadaşı Hüseyin Kayapalı ile birlikte Adliye'ye geldi. Evcil, kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, “Yeter artık, hala mı çekiyorsunuz? Beni meşhur ettiniz” dedi.

  Bu arada tahliye kararının ardından Tayyar Türkeş'in, serbest kalacak babası Burhanettin Türkeş'i almak üzere Bolu'ya gittiği öğrenildi.

  YARGITAY 2 KEZ BOZMUŞTU

  Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu öne sürülen Erol Evcil, tetikçisi oldukları iddiasıyla Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkında verdiği ömür boyu hapis cezası kararı, Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi tarafından Yeni TCK uyarınca bozuldu. Yargıtay kararında, yerel mahkemenin kararının yeni TCK'ya göre yeniden değerlendirilmesi, ‘tetikçi’ olarak ceza verilen Burhanettin Türkeş’in ‘azmettirici’ olarak yargılanmasını istedi. Cinayet suçundan beraat eden Emin Menge ve Mücahit Çakal hakkındaki karar Menge'nin ‘cinayete yardım etme’, Çakal'ın ‘cinayet’ suçundan yargılanması istenerek bozuldu.

  Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi’nin ilk bozma kararı ardından dava, yeniden Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, son olarak 7 Ocak 2008’de yapılan duruşmada, ‘tasarlayarak adam öldürme’ suçundan yeniden yargılanan işadamı Erol Evcil’in de aralarında bulunduğu 5 sanığın ömür boyu hapse, 1 sanığın da ‘adam öldürmeye yardım etmek’ suçundan 12.5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Evcil’in ‘yağma’ suçundan 10 yıl, Burhanettin Türkeş’in ise ‘gasp’ suçundan ayrıca 11 yıl 4 ay 3’er gün hapis cezasına çarptırıldığı davada, ömür boyu hapis cezası verilen tutuklu sanık Oğuz Işıklı dışındaki 4 sanık hakkında yakalama emri verilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı