Gündem Haberleri

  Burgazada'nın yarısı yandı

  Hürriyet Haber
  07.10.2003 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Orman Genel Müdürlüğü, Burgazada'nın 87 hektarlık orman alanının yaklaşık 40 hektarının yangında kaybedildiğini açıkladı.

  Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Burgazada'da dün çıkan ve ormanlık alanın yaklaşık yarısının yok olmasına yol açan yangının ardından bölgede incelemede bulundu. Kahveci, Burgazada'nın 87 hektarlık orman alanının yaklaşık 40 hektarının yangında kaybedildiğini bildirdi.

  Türkiye'nin çeşitli yerlerinde dün 20'ye yakın küçüklü büyüklü orman yangını olduğunu ifade eden Kahveci, şunları kaydetti:

  ''Ekim ayında 20 yangının olması, bizi sıkıntıya soktu. Bunlardan Bolu, Burgazada ve Çanakkale'deki yangınlar, ciddi yangınlardı. Bu yangınların çıkış nedenleri konusunda henüz çok somut deliller yok. Ancak 2 tanesinin çöplükten, 2 tanesinin anızdan ormanlara sıçradığını biliyoruz. Onun dışındakilerin henüz faillerini bilmiyoruz.''
     
  ''SABOTAJ'' İDDİALARI
     
  Kamuoyunda bu yangınların ''sabotaj'' olduğu yolunda bazı spekülasyonların yapıldığını ve bu görüşün ne derece doğru olduğunun henüz tespit edilemediğini anlatan Kahveci, ''Henüz delil yok ancak bazı yangınlara baktığımızda, yanan yerlerin rant getirebilecek yerler olmadığını da görüyoruz'' diye konuştu.

  Burgazada'da yanan yerleri dolaştığını ifade eden Kahveci, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Bazı Burgazadalılar'ın 'yangın çöpten çıktı' şeklindeki iddiaları üzerine çöp alanına gittim. Çöp alanından halen daha dumanlar çıkıyordu. Oradaki kişilerin ifadesi, yangının buradan çıktığı... Bazı kişileri de 'yangın buradan çıkacak' diye uyardıkları, telefon ettikleri şeklindeydi. Biz de o konu üzerinde yoğunlaşıyoruz ama tam olarak çöpten çıktı diyemiyoruz. Ama orada çöp olayı bir facia. Yangının çöp dışında başka yerden çıktığı şeklinde ifadeler de var, araştırıyoruz.''

  Türkiye'deki ormanlık alan düşünüldüğünde adalardaki ormanların küçük bir alan oluşturduğunu kaydeden Osman Kahveci, şöyle devam etti:

  ''Adalarda helikopterin bile inebileceği bir pist yok. Yani bir hava gücü ulaştırmak mümkün değil. Onun için biz İstanbul'u bir bütün olarak görüyoruz. Yangın tedbirlerimizi en yoğun şekilde aldığımız illerin başında İstanbul geliyor.''

  Burgazada'daki dünkü yangında hava ve kara güçlerinin oluşturulduğunu ancak kara güçlerinin deniz yoluyla gelmesinin zaman aldığını belirten Kahveci, Burgazada'ya en yakın yangın ekibinin Büyükada'da bulunduğunu ve botlarla yarım saat içinde yangın alanına intikal ettiğini, ardından da bir saat içinde 2 helikopter ve 2 uçağınsevk edildiğini söyledi.

  Kahveci ''Ancak, şiddetli lodos yangına müdahaleyi ve yayılmasını etkiledi. 40 hektarlık bir alanda ancak çıkabildik'' dedi. 

  YENİDEN YEŞİLLENDİRİLECEK
     
  Yanan alanda tetkikler yaptıklarını ifade eden Osman Kahveci, şunları kaydetti: Adalılarla birlikte yeniden yeşillendirme faaliyetine hemen başlayacağız. Birkaç gün içinde buraya şantiyemizi kuracağız. Yanan ağaçları süratle çıkaracağız ve bu sonbaharda burayı ada halkıyla birlikte el ele tekrar yeşillendireceğiz. Bunun çalışması ve programını yapıyoruz. 40 hektarlık alana 80-100 bin adet arasında fidan dikeceğiz.''

  Kahveci, yanan ağaçların kızılçam olduğunu ve kızılçamın yangına hassas bir tür olduğunu da vurgulayarak, ada halkının bir daha yangın felaketi görmemesi için yeni dikilecek fidanların yangına daha dayanıklı meşe, ıhlamur, kestane gibi geniş yapraklı karışık orman kuracaklarını sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı