GeriGündem Burgaz saldırısıyla ilgili ikinci bir şüpheli aranıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burgaz saldırısıyla ilgili ikinci bir şüpheli aranıyor

Burgaz saldırısıyla ilgili ikinci bir şüpheli aranıyor
refid:21038556 ilişkili resim dosyası

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, hafta içinde düzenlenen ve sekiz kişinin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırısıyla ilgili olarak ikinci bir şüphelinin arandığını açıkladı. Şüphelinin ABD’li olabileceği öne sürüldü.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’nın CNN’e konuşan üst düzey bir yetkilisi, müfettişlerin ikinci bir şüpheli aradığını belirtti.

 

Otobüsteki bombayı patlatan kişinin havaalanı kameralarına takılan kişi olduğunu kesinleştiren Bulgar polisi, saldırganın bir suç ortağı olabileceğini ifade etti.

 

CNN’e konuşan kaynak görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak “net” bir aksanla İngilizce konuşan kısa saçlı bir erkek arandığını söyledi. Bu ikinci kişinin ABD'li olma ihtimali öne sürüldü.

 

Daha önce CNN'e konuşan, daha alt seviyeden bir başka Bulgar yetkili, polislerin bir ABD'li aradığını söylemişti. Ancak ikinci yetkili bu açıklamayı düzeltti.

 

Saldırganın Cezayir asıllı İsveçli Mehdi Gezali olduğu yönündeki haberleri yalanlayan Bulgaristan polisi hâlâ DNA ve parmak izi analizleriyle saldırganın kimliğini tespit etmeye çalışıyor

 

'BULGARİSTAN'DAN DESTEK ALMADI'
Bulgaristan’a dışarıdan geldiği bilinen saldırgana ülke içinden birilerinin yardımcı olduğu iddiaları ise Devlet Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından yalanlandı.

 

Yapılan açıklamada, Bulgaristan’dan bir terör hücresinin Burgaz saldırganına destek olduğuna dair ajansın elinde bir istihbarat bulunmadığı ifade edildi.

 

Açıklamada, “Terörist muhtemelen birkaç kez ülkeye girip çıkan bir ya da iki kişiden destek ve lojistik yardım aldı” denildi.

 

3 KİLOGRAM DİNAMİT KULLANILMIŞ
İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov ise dün akşam BNT televizyonuna yaptığı açıklamada, saldırganın 3 kilogram dinamit kullandığını tespit ettiklerini söyledi.

 

Devlet Başkanı Rossen Plevneliyev ise düzenlediği basın toplantısında intihar saldırısının “bir Avrupa sorunu” olduğunu belirtti.

 

Plevneliyev, Bulgaristan’ın güvenlik risklerine daha yeterli bir yanıt verebilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu korkunç saldırının demokratik dünyayı daha güçlü bir yer haline getireceğini garanti edebilirim. 21’inci yüzyılda bu tehditler karşısında durmanın tek yolu birlik olmak” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle