Gündem Haberleri

  Burası Van... Oteller yüzde yüz doldu

  AA - İHA
  25.06.2017 - 18:29 | Son Güncelleme:

  Van'da Ramazan Bayramı öncesi kente gelen İranlı turistler esnafa adeta "erken bayram" yaşattı. Bayramı fırsat bilen Arap turistler de İstanbul'a akın etti... Van'da geçtiğimiz hafta otellerdeki doluluk oranları yüzde 10 civarındayken, turistlerin akın etmesiyle birlikte yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı.

  Ramazan Bayramı arifesinde kentin çeşitli noktalarındaki pazar yerleri ve alışveriş merkezlerinde bayram hareketliliği görülüyor. Bayram alışverişini son güne bırakanlar ve kente alışveriş için gelen İranlı turistler, çarşı merkezinde en çok şeker, lokum, çikolata ve giyim tezgahlarına ilgi gösterdi.

  Esnaf Ayhan An, satışlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vanlıların yanı sıra birçok İranlının da alışveriş yaptığını belirten An, "Yaptığımız ramazan hazırlığı sonrasında istediğimiz seviyede bir yoğunluk yaşadık. İranlıların gelmesi bu yoğunluğu artırdı. İnşallah hep böyle devam eder." dedi.

  YÜZDE YÜZ DOLULUK...

  Royal Otel Sorumlusu Sefer Bayram ise İranlı turistlerin kentte konaklamayı tercih etmesinin doluluk oranını arttırdığını ifade etti. Bir süre öncesine kadar yüzde 10 olan doluluk oranının yüzde yüzlere yaklaştığını anlatan Bayram, şöyle konuştu:

  "Bayramla birlikte İranlı turist kafilelerinin gelmesini bekliyorduk. İranlı turistler de yüzümüzü güldürdü. İşlerimiz iyice açıldı. Otelimiz yüzde yüz doluluğa ulaştı. Vanlı esnafın da tek beklentisi buydu. Geldikleri zaman il ekonomisine büyük katkı sağlıyorlar. O yüzden onlara çok özel hizmetler sunmaya çalışıyoruz."

  "HER YIL EN AZ BİR DEFA GELİYORUM"

  İranlı turist Faren Mahammedi ise Türkiye'yi çok sevdiklerini belirterek, "İran'a yakın olduğu için sürekli alışverişimizi Van'dan yapıyoruz. Bayramımızı geçirmek içinde buraya geldik." dedi.

  İranlı turistlerden Haniyeh Jahani de bayram alışverişini yapmak için Van'a geldiğini anlatarak, "Burayı çok seviyorum. Fırsat buldukça ziyaret ediyorum. Her yıl kesinlikle en az bir defa geliyorum. Van Gölü'nü de çok seviyorum." ifadesini kullandı.

  Burası Van... Oteller yüzde yüz doldu

  ARAP TURİSTLER İSTANBUL'A AKIN ETTİLER

  İHA'nın haberine göre ise Ramazan Bayramı'nı fırsat bilen çok sayıda Arap turist, İstanbul'a akın etti. Atatürk Havalimanında Arap turist yoğunluğu yaşandı.

  Ramazan Bayramı nedeniyle memleketlerine, yurt dışına veya tatil bölgelerine giden vatandaşların boşalttığı İstanbul, Arap turistlere kaldı. Tatilini geçirmek için İstanbul’a gelen Araplar, Atatürk Havalimanında yoğunluğa neden oldu. Özellikle Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen'den çok sayıda turist tatil için İstanbul'u tercih etti. Öte yandan İran'dan da çok sayıda turist İstanbul'a geldi.

   

  Etiketler: Turizm , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı