Gündem Haberleri

  Burası hangi ülke tahmin edebilecek misiniz

  Hürriyet Haber
  06.06.2013 - 06:57 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da başlayıp Türkiye'nin birçok şehrinde 9 gündür devam eden Gezi Parkı gösterilerinde polisin biber gazlı müdahalesi sık sık tartışmalara neden oldu. Bu tartışma dünya basınında da yer buldu. Global Post'un "Biber gazı hepimizi birleştiriyor" başlıklı haberinde dünyadaki farklı ülkelerden biber gazı müdahalesi fotoğraflarına yer verildi.

  Bahreyn'de 2011 yılında Sunni yönetimine karşı protestolar düzenlenmişti.

  2012 yılında İsrail ile Hamas'ın ateşkes ilan ettiği günden bir kare...

  2012 yılının Ağustos ayında, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanan ve Lonmin tekeline ait Marikana platin madenlerinde çalışan 34 madencinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan polis katliamı, işçi sınıfıyla ANC (Afrika Ulusal Kongresi) iktidarı arasındaki sınıf çatışmasını açık biçimde gözler önüne serdi.

  Şili'de binlerce öğrenci kâr amacı güden okulların varlığını protesto etmek ve eğitim reformları talep etmek için 2012 yılının haziran ayında Santiago sokaklarına döküldü.

  2012 yılında Kanada'nın Montreal şehrinde öğrenciler üniversite harçlarına yapılan zammı protesto etmiş ve hükümet protesto gösterilerini kısıtlayıcı önlemler alınca öğrencilerin öfkesi artmıştı.

  Endonezya'da Mart 2012'de akaryakıta zam yapılması planlarını protesto etmek için bir araya gelen binlerce göstericiye polisin müdahale etmesi sonucu çatışma çıktı.

  Yunanistan'da 2012 yılında ikinci kurtarma paketi çerçevesinde şart koşulan yeni tasarruf önlemlerini protesto eden halk, şiddetli sağanak yağmura rağmen meydanlarda yürüdü.

  Suriye'de hala daha devam etmekte olan çatışmalardan 2012 yılının eylül ayında çekilen bir kare...

  Mısır'da 2011 yılında hükümete karşı ayaklanma gerçekleşmişti.

  "Wall Street'i İşgal Et" hareketi 2011 yılında ABD'nin her yerine yayılmıştı. Ama isyan ve protestoların en şiddetli yaşandığı yer Oakland'dı.

  2011'de yaşanan ekonomik kriz isyanı ABD'den Avrupa'ya yayıldı ve İtalya'da gençler zenginleri protesto etti.

  Tunus'un başkenti Tunus'ta 2011'in ocak ayında geçici hükümeti protesto eden yaklaşık 200 göstericiye polis gözyaştırıcı gazla müdahale etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı