Gündem Haberleri

  Burak'ın Altın Palmiye sevinci

  Hürriyet Haber
  28.05.2008 - 09:09 | Son Güncelleme:

  Cannes Film Festivali'nde ev sahibi ülke Fransa'ya 21 yıl sonra yeniden Altın Palmiye kazandıran 'Duvarlar Arasında' (Entre Les Murs) filminin kadrosunda yer alan genç Türk Burak Özyılmaz da ödül sevinci yaşadı.

  Paris'te yaşayan Samsunlu bir gurbetçi ailenin oğlu olan Özyılmaz, 15 yaşında. Özyılmaz; farklı etnik gruplardan ve kültürlerden gençlerin gittiği bir okulda, öğrencilerin ufkunu açmaya çalışan idealist bir öğretmenin hikayesini anlatan filmde çekingen bir genci canlandırıyor.

  Altın Palmiye'yi yönetmen Cantet ve rol arkadaşlarıyla birlikte jüri başkanı Sean Penn'in elinden alan 15 yaşındaki Burak Özyılmaz, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada "Sevinçten şaşkına döndük. Şok içindeyiz. Birinci olacağımızı hiç beklemiyorduk. Çok duygusal bir andı. Hepimiz ağladık. Festivalin son gününde bazı oyuncu arkaşlarla Paris'e dönmeye karar vermiştik. Ama yönetmenden gelen telefon üzerine fikir değiştirerek Cannes'da kaldık" diye konuştu. Özyılmaz, filmin çekimlerinin geçen yıl temmuzda yapıldığını ve çekimler nedeniyle Türkiye'ye tatile gidemediğini de sözlerine ekledi.

  Filmin çekildiği Paris'teki Françoise Dolto Koleji ise Fransız medyasının akınına uğradı. Medya ilgisi nedeniyle okulda iki gündür düzenli ders yapılamıyor. 'Duvarlar Arasında', filmde genç öğretmeni canlandıran François Begaudeau'un yaşadıklarından yola çıkarak yazdı kitaptan sinemaya uyarlandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı