GeriGündem Bunlarla uzlaşmam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bunlarla uzlaşmam

YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, dünkü Rektörler Komitesi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, bir kitap ve doktora tezinden aldığını belirttiği dini içerikli bölümler okuyarak, ‘‘Bu kitabı yayınlayan kuruluşun ve bu tezi yazan kişilerin hamileri, devletin üst kademelerindedir. Bu anlayışla uzlaşma söz konusu değildir. Bu anlayışla uzlaşma olmaz’’ dedi.

-Çalakalem değişikliğe karşıyız

-İnisiyatif bizdedir ve kalacaktır

-TÜBİTAK’ın vebali büyük olur

Üniversitelerin dördüncü kuvvet olma gibi bir iddialarının bulunmadığını vurgulayıp, yükseköğretim sisteminde yapılması gereken değişikliklerin, zamanı geldiğinde hükümet ve Türk kamuoyuyla paylaşılacağından kimsenin şüphe duymamasını istedi. Gürüz, ‘‘Ancak, çalakalem değişiklikler yapılmasına ve inisiyatifin başka taraflardan gelmesine kesinlikle karşıdır. Tabii ki paydaşları vardır ama inisiyatif daima üniversitelerindir ve Türk yükseköğretim camiasında kalacaktır’’ uyarısında bulundu. Gürüz başkanlığındaki Rektörler Komitesi toplantısı yaklaşık üç saat sürdü. Toplantı öncesinde açıklama yapan Gürüz, YÖK yasa taslağı ve ÖSS sisteminde öngörülen değişiklikler konusunda, Türk yükseköğretim camiasının hassasiyet nedenini, dini içerikli bir kitap ve doktora tezinden alıntı yaparak açıkladı. Bir kuruluşun yayınladığı ‘‘Türk Eğitim Sistemi-Alternatif Perspektif’’ başlıklı kitaptan şu pasajı okudu:

HİZBUL TAHRİR

‘‘Milli kültürümüzün hangi alanı dinden bağımsızdır. Dini olan motifleri milli kültürden çekip çıkardığınız zaman geriye bir şey kalmaz. Bu çerçevede eğitime ilişkin bir diğer anayasal ilke olan Atatürk ilke ve inkılaplarına uygunluk din öğretimi bakımından bazı sorunlar yaratabilir. Herşeyden önce bir dini, özellikle de İslamiyetçi Atatürkçülük açısından öğretmek, tarafsız ve sahici bir öğretim olmama ihtimalini beraberinde getirir. Çünkü Atatürkçü duyarlılık ve kaygılar, dini otantik şekliyle öğretmemeyi, onu bir ölçüde değiştirerek tanımlamayı gerektirebilir ki bu dini inanç özgürlüğüne açık bir müdahale teşkil eder.’’ Gürüz, ayrıca, ‘‘Bu doktora tezi Hizbul Tahrir'e ithaf edilmiştir’’ diyerek bir doktora tezinin son paragrafını okudu: ‘‘İran devrimi sürecinde ulema, laik aydınlarla sosyalistlerin de desteğini kazanmıştı. Ancak devrim sonrasında yeni devletin kurulması aşamasında karşıt güçlerin devrim önderlerine karşı giriştiği bombalı saldırılarla yüzlerce aydın ideolog ve din adamını öldürmeleri artık bir devlet yapısı içinde isimleşmiş olan İslami hareketi karşıtlarına şiddet uyulamaya yöneltmiştir. Radikal İslami hareketleri ortaya çıkaran İslami hükümlerin kendisidir.’’ Üniversitenin hassasiyetinin bunlar ve bunlar gibi yüzlerce binlerce örnekten, uygulamadan, tutum ve davranıştan kaynaklandığını vurgulayan Gürüz, açıklamasını, ‘‘Söyleyeceklerim bu kadar. Soruları cevaplamayacağım. Çünkü olay bizim kafamızda gayet açık ve nettir’’ diye tamamladı.

YANLIŞTAN DÖNÜN

Toplantının ardından yaptığı açıklamada ise ÖSS sisteminde yapılacak değişikliklere de değinen Gürüz, ‘‘Buna Türk üniversitelerinin tamamen karşı olduğunu’’ vurguladı. TÜBİTAK Yasası'nda değişiklik yapılmasının doğal olduğunu, yapılmasını da gerekli bulduklarını ifade eden Gürüz, ‘‘Ama bu şekilde bir değişiklik yapılmasına Türk yükseköğretim camiası şiddetle karşıdır. Bunu kesinlikle tasvip etmemektedir. Bunun Türk ekonomisinde, bilim camiasında yaratacağı tahribatın altını önemle çizmek istiyorum. Bu anlayışlar bu şekilde devam ettiği sürece bunun vebali çok büyüktür. Çok kötü sonuçları olur, bütün millet bunun faturasını öder’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle