Gündem Haberleri

  Bunları okuyun

  Gamze KOLCU / ANKARA
  10.12.2014 - 02:09 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Avcı, “Osmanlıca ile ilgili klişe eleştirilerden önce Peyami Safa’nın Doğu Batı Sentezi’ni, Attilâ İlhan’ın Hangi Batı’sını, Mümtaz Turhan’ın Maarif Davamız’ı, Cemil Meriç’in Bu Ülkesi’ni, Sevket Süreyya Aydemir’in Suyu Arayan Adam’ını okusunlar, Talat Halman ne demiş baksınlar” dedi.

  19. Milli Eğitim Şûrası’nda gündeme gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “İsteseler de istemeseler de bu ülkede Osmanlıca öğrenilecek ve öğretilecek” sözleriyle destek verdiği Osmanlıca dersiyle ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bir okuma listesi yapılmasını önerdi. Avcı, Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi kapanış konferansı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı: “Tartışmayı sağlıklı bir biçimde sürdürebilmek için bir ortak referans çerçevesi oluşturmamız gerekiyor. Milli Eğitim Bakanı olarak benim önerim bir okuma listesi yapalım. Tartışmak isteyen siyasetçilerimiz, gazetecilerimiz, yazarlarımız, bir çoğu yapmıştır ama yapmayanlar için söylüyorum, bir ön okuma çalışması yapalım.

  OKUSUNLAR, TARTIŞALIM

  Peyami Safa’nın ‘Doğu Batı Sentezi’ni, Attilâ İlhan’ın ‘Hangi Batı’sını, Mümtaz Turhan’ın ‘Maarif Davamız’ı, Cemil Meriç’in ‘Bu Ülkesi’ni, Sevket Süreyya Aydemir’in ‘Suyu Arayan Adamı’nı okusunlar, okuyalım. Hiç olmazsa bu konuyu tartışırken, Cemil Meriç ne demiş, Attila İlhan ne demiş, Mümtaz Turhan ne demiş, Talat Sait Halman ne demiş, onları hatırlayalım. Böylece ‘eller Ay’a biz yaya’, ‘ortaçağ karanlığı’ gibi klişelerden uzakta, daha berrak, daha bilgiye dayalı olarak bunları daha sakin bir üslupla tartışalım.

  OKUL ZİYARET ETSİNLER

  Avcı, Topkapı Sarayı’nda Itri konseri düzenlediği için eleştiri bombardımanına tutulan Halman’ın bu nedenle istifa etmek zorunda bırakıldığını ancak UNESCO’nun geçen yılı ‘Itri Yılı’ ilan ettiğini söyleyerek, “Türkiye o günlerden buraya gelmiştir. Kitapları okumaya vakitleri yoksa, Ankara’da Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesi, İstanbul’da Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi, Sakarya’da Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi var. O okullarımızı ziyaret etsinler. Oralarda yıllardan beri Osmanlı Türkçesi, eski alfabemiz zorunlu ders olarak okutuluyor. O öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle görüşsünler” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı