Gündem Haberleri

  Bungee jumping ile ölüme uçtu

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TEHLİKELİ SPOR

  Bungee jumping, son on yıldır tüm dünyada hızla yayılanekstrem sporlardan biri. Sporcular, yüksek bir platformdan bacaklarına bağlı esnek halatlarla kendilerini boşluğa bırakıyorlar.

  Sınırsız macera tutkusu, Amerikalı bir turistin bungee jumping'le feci biçimde ölümünü getirdi. İsviçre'de önceki gün bungee jumping yapmak için teleferikten atlayan 22 yaşındaki genç, henüz belirlenemeyen bir nedenle yere çakıldı. Turistlere bungee jumping turunu, geçen yıl yine İsviçre'de 21 kişinin öldüğü ‘‘canyoning’’ etkinliğini de organize eden Adventure World şirketinin yaptığı belirlendi. Şirketin tüm etkinlikleri iptal edildi.

  Bern polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre korkunç olay Schilthorn'da meydana geldi. Talihsiz gencin kimliği açıklanmadı. Grupta beş Amerikalı ve bir Koreli kadın bulunuyordu. Teleferik Stechelberg ile Muerren arasında işliyordu. Amerikalı genç, 100 metre yükseklikten ilk atlayışı yaptı. Teleferikte firmanın iki görevlisi eşlik ediyordu. Henüz bilinmeyen bir nedenle Amerikalı genç teleferik istasyonunun hemen yanıbaşına düştü ve anında öldüğü belirlendi. Şok geçiren diğer Amerikalılar hastanede tedavi altına alındı. Teleferik işletmecisi Peter Feuz kazadan sonra şu açıklamayı yaptı:

  ‘‘Teknik bir aksaklıktan haberimiz yok. Polis ve adli görevliler olayı soruşturuyor. Adventure World'un kiraladığı teleferikten 1994'ten bu yana binlerce atlayış yapıldı. Bugün de iki ayrı grup, 180 ve 100 metrelerden bungee jumping denedi. İlk kez böyle bir kaza oluyor. Ölen gencin bağlandığı halat sağlam görünüyordu...’’

  HALATLAR MI KARIŞTI

  Adventure World şirketinin sahibi George Hoedle ise, Sonntags Zeitung Gazetesi'ne şunları söyledi: ‘‘Amerikalı gencin bağladığı halatın çok uzun olduğu ya da halatların karıştırıldığı iddiası doğru değil. Teleferikte iki ayrı halat var. 100 metre ile 180 metreden bungee jumping halatlarımızın renkleri farklı, karıştırılması mümkün değil. Geçen temmuzda canyoning sırasında 21 kişinin azgın sulara kapılıp ölmesinden sonra can güvenliği önlemlerimizi maksimum düzeye çıkardık. Her elemanımız tepeden tırnağa can güvenliği bilincinde. Ve şimdi böyle bir olay oluyor. İnanamıyorum. Tüm organizasyonları iptal ettik.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı