Gündem Haberleri

  Bunama müzik zevkini değiştiriyor

  Hürriyet Haber
  31.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalya'da yapılan bir araştırmaya göre Alzheimer gibi bunamaya yol açan hastalıklar insanların müzik zevklerinde radikal değişikliklere yol açıyor. Pop müzikten nefret eden biri daha sonra yüksek sesle pop müzik dinlemeye başlayabiliyor.

  İtalyan bilimadamları, mantık yürütme, hafıza ve konuşma yeteneğinin ortadan kalktığı bunama durumlarında hastaların müzik zevklerinin radikal bir şekilde değiştiğini ortaya çıkardı.

  İtalya'nın Brescia kentindeki Alzheimer Hastalığı Araştırma ve Bakım Merkezi uzmanları, yaptıkları araştırmada bazı hastalarda çok radikal değişiklikler tespit etti.

  İki hasta daha önce hiç sevmedikleri ve dinlemedikleri bir müzik türüne eğilim göstermeye başladı. Hafıza kaybı, konuşma güçlüğü ve mantık yürütme yetilerini kaybeden 68 yaşındaki bir avukat, iki yıl sonra bir İtalyan pop müziği grubunu sesi sonuna kadar açarak dinlemeye başladı. Avukat, eskiden pop müziği ‘‘boşuna bir gürültü’’ olarak değerlendiriyordu.

  Aynı şekilde hafıza kaybı ve konuşma güçlüğü çeken 78 yaşındaki bir kadın ise, çocuklarına karşı tüm duygularını da kaybetti. Bir yıl sonra, daha önce sessiz olmak kaydıyla bir süre hoşgörüyle dinlediği pop müzik parçalarını, 11 yaşındaki torunuyla birlikte sesi sonuna kadar açarak dinlemeye başladı.

  Bilimadamları, müzik zevkindeki değişikliğin Alzheimer hastalığı ya da benzer hastalığa yakalanan kişilerin tümünde görülen ortak özellik olmadığını vurguluyor.

  Ancak 1998 yılında ABD'nin Los Angeles kentinde yapılan bir araştırma, bunama sorunu yaşayan insanların, sağlıklı olduklarından farklı olarak sanatsal bir yan geliştirdiklerini ortaya koymuştu.

  İtalyan araştırmacı Dr. Giovanni Frisoni, bu durumu şöyle açıklıyor:

  ‘‘Hastalık, beynin yenilikleri algılayan mekanizmasında etkili oluyor. Dolayısıyla yeni zevkler ve sanatsal yanlar ortaya çıkıyor’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı