Gündem Haberleri

  Bumin: Başvuru süreci etkilemez

  Hürriyet Haber
  05.01.2002 - 16:39 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, AKP ve HADEP'le ilgili gecikmenin Başsavcı Kanadoğlu'nun delil olarak gösterilen davaları bugüne kadar sonuçlandırmamasından kaynaklandığını vurguladı ve başvurunun sürece hiç bir etkisinin olamayacağını söyledi.

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu`nun HADEP ve AK Parti`ye ilişkin başvurularının sonuçlandırılmasına ilişkin yazısının, "Herhangi bir suretle gündemlerini değiştirmek ya da çabuklaştırmak konusunda etkisi olamayacağını" belirterek, görüşme takviminin daha önceden belirlendiğini söyledi.

  ENGELLERİ BİZDEN ÖĞRENEBİLİRDİ

  Bumin, Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Esnaf Odası Lokali`nin açılışını yaptı. Bumin, daha sonragazetecilerin sorularını yanıtladı. Başsavcı Kanadoğlu`nun dünkü açıklamasına ilişkin bir soru üzerineBumin, ``Artık o konu kapandı. Sayın Başsavcı`nın dünkü açıklamasında söylediği gibi yargı organları arasında sürgit bu tür karşılıklı konuşma olmaz`` dedi.

  Bu konuyu daha fazla sürdürmek istemediklerini ifade eden Bumin, ``Bizim üzüldüğümüz bizimle her zaman her türlü ilişki içerisinde bulunan çok yakın bir arkadaşımız, bunu daha başka yollardan söyleyip, çabuklaştırmakla ilgili engellerin nedenlerini bizden öğrenebilirdi. Artık konu kapandı`` diye konuştu.

  GÜNDEME ALINMASINDA HİÇ ETKİSİ YOK

  ``Anayasa Mahkemesi`nin AK Parti`ye ilişkin ihtar istemi ve HADEP Davası`nın gündeme alınma tarihlerinin belirlenmesinde Başsavcı`nın yazısının etkisi oldu mu?`` şeklindeki bir soruya Bumin, özetle şöyle konuştu:

  ``Hayır. Üzüntümüz o. Öyle zannedecek kamuoyu... Tamamen yanılgı, asla. Daha önce belirlediğimiz tarih.

  Dosyaları yılbaşından önce derlemiştim. Başsavcı`nın bu ikazı, uyarısı ki öyle birşey olamaz zaten, herhangi bir suretle bizim gündemimizi değiştirmemiz ya da çabuklaştırmamız konusunda bir etkisi olamaz.``

  ``Aranızda diyalog eksikliği mi var?`` şeklindeki bir soruya Bumin, ``Hayır, çok da iyi diyalogumuz var. Özel yakınlığımızda var. Ailece görüşüp tanıştığımız çok yakın olan birisi. Yani bu kadar yakın birisinin bu tür yazışmaya gerek duyması üzdü`` yanıtını verdi.

  Başsavcı Kanadoğlu`nun ``Anayasal yetkimi kullandım`` sözlerini hatırlatılarak, yetki tartışmasının sona erip ermediğinin sorulması üzerine de Bumin, konuyu bu noktaya çekmenin bir anlamı olmadığını kaydetti.

  ``Hiçbir suretle bugüne kadar mahkemenin savcıları, mahkemedeki davaları bu türlü çabuklaştırma ya da uyarma konusunda girişimleri olmamıştır`` diyen Bumin, iki kurum açısından da bu konuda daha fazla yorum yapmak istemediğini ifade etti.

  AYNI ARZUYU DİĞER DAVALARDA GÖSTERSE GECİKMEZDİK

  Bumin, bir başka soru üzerine, HADEP`in kapatılması istemiyle açılan davada delil olarak gösterilen 3 ceza davasından sadece birinin sonuçlandığını hatırlatarak, ``Bu nedenle oldu gecikme. 1996`da orada açılan dava hala sonuçlanmadı. Ben isterdim ki Sayın Başsavcı oradakileri sonuçlandırma konusunda aynı arzuyu ve çabayı göstermiş olsaydı, biz de o davalara dayandığı için bu davayı sonuçlandırma olanağını bulurduk`` dedi.

  Mustafa Bumin, AK Parti`ye ihtar verilmesi istemiyle yapılan başvurunun, 8 Ocak Salı günü ele alınacağını belirterek, o gün sonuçlanabileceğini sözlerine ekledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı