Gündem Haberleri

  Bumin: Baskı kararımızı etkilemez

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 12:36 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun yazısı ile kamuoyunda oluşan baskının kararı etkilemeyeceğini söyledi.

  Bumin, Ankara Barosu`nun, Kültür Bakanlığı işbirliği ile düzenlediği Uluslararası Hukuk Kurultayı`ndan ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, AK Parti`ye ihtar ve tedbir verilmesi isteminin karara bağlanmasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu`nun yazısı ile kamuoyu baskısının etkisinin olup olmadığının sorulması üzerine Bumin, ``Bizim kararlarımız, kamuoyunun düşünceleri ve baskıları ile oluşmaz. Bizim kararlarımız, Anayasa ve yasaların, bugüne kadar verdiğimiz kararların etkinliği içinde oluşur. Bu bakımdan kamuoyunun baskısı, olumlu ya da olumsuz karar çıkmasında etkili olmaz`` yanıtını verdi.

  Başvuruya ilişkin dosyanın, gündemde öne alınıp alınmayacağı yönündeki soruya karşılık da Bumin, öne alacak bir sebep bulunmadığınısöyledi. Bumin, ``Bugün olmazsa yarın çıkar. Bugün ya da yarın çok önemli değil`` diye konuştu.

  GÜNDEM DEĞİŞMEDİ

  Bumin, "AK Parti`ye ilişkin başvuruyu, Başsavcı`nın yazısından önce gündeminize almış mıydınız?" sorusuna da, şu yanıtı verdi:

  "Gereksiz yere kamuoyunda bu tür tartışmalara yer veriliyor. Oysa, Ocak ayının ilk haftasında ben, gündeme almayı kararlaştırmıştım ve yıl sonunda 4 günlük tatilde kendi hazırlığımı yapmak için de dosyayı eve götürmüştüm. Herhangi bir yazışma ya da kamuoyuna açıklama olmasaydı, yine de gündem 8 Ocak olacaktı."

  KIRGINLIK YOK ALINGANLIK VAR

  Bir gazetecinin ``Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu`nun yazıyı göndermesinden sonra bir görüşmeniz oldu mu?" sorusuna da Bumin, "Görüşürüz, arkadaşımızdır, dostumuzdur, burada olsa tokalaşırdık. Yargının yüksek organlarının başkan ve başsavcıları arasında herhangi bir kırgınlık olmaz, alınganlık var. Yani bunu doğrudan doğruya bana söyleyebilirdi ve kendilerine anlatabilirdim" karşılığını verdi.

  Bumin, bir başka soru üzerine de, Başsavcı Kanadoğlu'nun "görevini yapmasından ziyade, görevini yapış biçimine" baktıklarını söyledi. Bumin, "Bugüne kadar yargıda hiç rastlanmamış biçimde savcıların ya da başsavcının bu türlü müdahalesi olağandışıdır" dedi.

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Bumin, HADEP hakkındaki kapatma davasını ne zaman görüşeceklerinin sorulması üzerine, bu konuyu gelecek hafta gündeme alacaklarını, önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu`nu, daha sonra partinin yetkili temsilcisini sözlü savunma için çağıracaklarını bildirdi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı