Gündem Haberleri

  Buluşma değil randevu

  Hürriyet Haber
  28.09.2012 - 08:41 | Son Güncelleme:

  BDP'li vekillerin PKK'lılarla Bağlar köyü-Şemdinli arasında karşılaşmalarını soruşturan Van Başsavcılığı'nın hazırladığı dosyada, teröristlerle milletvekillerinin buluşmak için "haberleştiklerine" ilişkin tespit yer aldı.

  Cumhuriyet'in haberine göre, BDP milletvekilleri ile PKK'lıların "kucaklaşması"nı soruşturan Van Başsavcılığı'nın hazırladığı dosyada, "Vekillerle teröristlerin o bölgede buluşacakları önceden belliydi, birbirlerinden haberdarlardı" tespiti yer aldı. Tanık anlatımlarına dayanılarak ulaşılan bu sonucun, 9 vekil hakkındaki fezlekeye yansıyacağı belirtildi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak partili milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Esat Canan, Nazmi Gür, Halil Aksoy, Adil Kurt ve Hüsamettin Zenderlioğlu ile Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un Şemdinli Güzelkaya Mezrası yakınlarında PKK'lılarla kucaklaşmaları üzerine Van Başsavcılığı iki ayrı soruşturma başlatmıştı.  

  Ayrı ayrı yürütülen soruşturmalardan biri milletvekillerine, diğeri ise grupta yer alıp da vekil olmayanlara yönelikti. Van Başsavcılığı, 8'i BDP'li 1'i bağımsız 9 milletvekili hakkındaki soruşturmada diğer soruşturmanın sanığı olan çoğunluğu sivil toplum örgütü temsilcileri ve gazeteciler olan kişilerden bazılarının "tanık" sıfatıyla da ifadelerini aldı. Fezleke hazırlıklarını sürdüren Van Başsavcılığı vekiller dışındaki diğer soruşturmanın şüphelisi olan tanıklara "Herhangi bir terörist unsur ile buluşulacağını biliyor muydunuz?" diye sordu. Tanıklardan bazılarının, "Bu yönde duyumlarımız olmuştu", "Buluşma için önceden haberleşildiği intibaını edinmiştik" şeklinde ifadeler verdikleri öğrenildi. Gültan Kışanak'ın "buluşma"dan hemen sonra, "Şaşırdınız mı?" sorusu üzerine, "Evet şaşırdım. Kaza olduğunu zannettik. Geldiğimizde onlar buradaydı" demesine rağmen, bazı tanıkların bu açıklamayla çelişkili ifadeler verdiği belirtildi.

  FEZLEKEYE YANSIYACAK

  Başsavcılığın, 9 milletvekili hakkında, "örgüt propagandası yapma" ve "örgüte yardım-yataklık etme" suçlarından fezleke düzenlemesi bekleniyor. Fezlekelerde, "Buluşmanın yol kesme veya tesadüf olarak nitelendirilemeyeceği, önceden karşılıklı haberdar olunduğu, tanık anlatımlarının da bu kanaati güçlendirdiği" iddilarının yer alabileceği belirtildi.

  Başsavcılık, üç güvenlik ve istihbarat kurumuna "Karşılaşmanın olacağına yönelik elinizde önceden bilgi-belge var mıydı?" diye sordu. Üç kurumdan da yanıtın gelmesinin ardından fezlekeler Meclis'e iletilmek üzere Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı