Gündem Haberleri

  Bulun bu hayvanları

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz basını ilk sayfalarından 1 Mayıs rezaletini ve Churchill'in heykelinin fotoğraflarını yayınlayıp, göstericilerin saygısızlığını ‘‘ulusa hakaret’’ olarak tanımladılar. Galatasaray maçı öncesinde iki Leeds taraftarının öldürülmesi üzerine Türkiye aleyhine kampanya başlatan aynı gazetelerden The Daily Telegraph, ‘‘Ayaklananlar savaş kahramanlarının şerefini ayaklar altına aldı’’, Daily Mail, ‘‘Bu hakarete nasıl göz yumuldu?’’, The Mirror, ‘‘En alçak saat’’, The Sun, ‘‘Bulun bu hayvanları’’ başlıklarını attı.

  Türk örgütlerinin Taksim'e çevirdiği 1 Mayıs'ta Churchill'in heykeline TİKB militanları pembe boyayla koskocaman 'TİKB' yazmış ve ‘‘Çok yaşa sosyalizm' sloganlı afiş açmışlardı. Daha sonra 'Bahçeci Gerillalar', Churchill'in kafasına çimen ekmişler, heykelinin altına 'katil' gibi hakaret dolu yazılar eklemişlerdi. Her yıl savaşlarda ölenler için törenler düzenlenen Whitehall'deki Şehitler Anıtı'nın üzerinde ise 'Erkek sevgili istiyorum' gibi yazılar dikkat çekiyordu.

  96 KİŞİ TUTUKLANDI

  Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı gösterilerde 96 kişinin tutuklandığını açıklandı. Önceki gün öğleden sonra başlayan ve akşam saatlerine kadar süren şiddet olaylarını helikopterlerden adım, adım izlemesine karşın polisin seyirci kalması eleştirilere yol açtı. İlgililer ancak gece anıttaki boyaları temizlemeye giriştiler. 14 bin güvenlik görevlisinin tetikte olduğunu kaydeden İngiliz Metropoliten Polis şefi Mike Todd,‘‘Ciddi suç işlenirse tutuklama yapacaktık. Küçük suçlar yüzünden göstericileri tutuklayarak halkı tehlikeye sokmak istemedik. Durumu ateşlemekten suçlanabilirdik. McDonalds'daki olaydan sonra taktik değiştirmek zorunda kaldık' açıklamasını yaptı. Başbakan Blair ise polisin ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirtti.

  İngiltere başkentinin 1 Mayıs'ta teröre bulanması, savaş kahramanı Sir Winston Churchill'in anıtına yapılan saygısızlık büyük tepkiye yol açtı. Gazeteler eylemcilere ateş püskürüp, ‘‘Bulun bu hayvanları’’, ‘‘Bu hakarete nasıl izin verildi?’’ gibi başlıklar attılar. Başbakan Tony Blair ise anıtları kirletenleri şerefsizlikle suçlayıp, ‘‘Bunlar bir avuç serseri. Bu savaş kahramanlarının cesareti sayesinde bu aptallar bugün böyle özgür bir ülkede yaşayabiliyorlar' diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı