Gündem Haberleri

  Bulgaristan'ı karıştıran mektup

  Kerem KURUL/ SOFYA(Bulgaristan),(DHA)
  02.01.2006 - 12:29 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan’da çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu iktidar ortağı HÖH'ün Genel Başkanı Doğan'ın, Başbakan Erdoğan'dan Jivkov'un baskılarına karşı mücadele eden ve Türkiye'de yaşayan soydaşlara vatani hizmet tertibinden aylık bağlanmasını istediği iddia edildi.

  Bulgaristan’da Türkler'in kurduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Ahmet Doğan’ın Haziran ayında yapılan milletvekilliği genel seçimlerinden önce 19 Nisan 2005 tarihinde Başbakan Tayip Erdoğan’a bir mektup gönderdiği ortaya çıktı. 34 milletvekili bulunan hükümet ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin siyasi rakibi olan ve son seçimde milletvekili çıkaramayan Ulusal Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Razgrad eski Milletvekili Güner Tahir tarafından mektubun bir televizyon kanalında açıklamasından sonra Bulgar basını konuyu manşetlerini taşıdı.

  DOĞAN BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN NE İSTEDİ

  HÖH lideri Ahmet Doğan, Türkçe olarak yazdığı mektupta, Balkanlar'da yaşayan Müslümanlar'ı kovmak ve asimle etmek amacıyla uzun yıllar tarihin çeşitli dönemlerinde sorunlar yaşandığını dile getirdi. Doğan, “1970-1989 yıllarında böyle bir dönem Bulgaristan Halk Cumhuriyeti’nde yaşandı, zorla yüz binlerce Müslüman'ın isimleri değiştirildi, öldürüldü, işkenceye uğradı, cezaevlerine ve kamplara atıldı iç ve dış göçe zorlandı” dedi.

  HÖH Lideri Ahmet Doğan, Bulgaristan’da bu karanlık dönemin geride kaldığını da hatırlattıktan sonra mektubuna şöyle devam etti: “Bulgaristan Türkleri olarak gerçek bir demokrasi ülkesinde yaşamanın sevincini duymaktayız. HÖH Meclis Grubu, yıllardır kanuni yollardan büyük bir çaba harcayarak ölümlere maruz kalan vatandaşlarımızın emeklilik maaşlarını asgari tazminatları sağladı. Zulme maruz kalanların çoğu Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet etmektedir. Yıllardır bu mağdur insanlarımız HÖH parti merkezine gelerek Türkiye Cumhuriyeti'nin 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Yasası’ndan yararlanmak arzusunda bulunmaktadır. Bu verilen dilekçelere ret cevabı alındığı görülmektedir. Ekte göndermiş olduğumuz listede belirtilen dilekçelerin tarafınızdan gündeme alınmasından büyük memnuniyet duyacağımızı HÖH olarak ifade ederiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da verdiğiniz mücadelelerde başarılar dilerim.”

  HÖH Lideri Ahmet Doğan’ın Başbakan Erdoğan’a yazdığı mektubun açıklanmasından sonra Monitör Gazetesi konuyu manşetine, “DPS; Diriliş süreci için Ankara’dan tazminat istiyor’, ‘Doğan, göçmenleri Türkiye’nin askerleri ilan etti’ başlığı ile taşıyarak, ayrıntılara geniş yer verdi.

  YASA NE DİYOR?

  Türkiye’de 1986 yılında kubul edilen 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkındaki Kanun, hiç bir karşılık ve menfaat gözetmeksizin üstün başarı ve gayretle Türk vatanına hizmet etmiş ve bu hizmetlerini belgelemiş olan Türk vatandaşlarına veya bunların ölümleri halinde muhtaç duruma düşen aile fertlerine vatanı hizmet terbitinden aylık bağlamayı hükmediyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı