Gündem Haberleri

  Bulgaristan'da yoğun kar yağışı

  SOFYA (A.A)
  06.02.2006 - 10:49 | Son Güncelleme:

  Balkanlar, yaklaşık bir ay önce, bir hafta süresince etkili olan ve çok sayıda kişinin ölümüne yol açan Sibirya soğuğunun ardından, dün akşamdan itibaren ikinci bir soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisi altına girdi. Bulgaristan'da yoğun kar yağışı yüzünden özellikle yüksek kesimlerdeki onlarca yerleşim merkezi ile bağlantı kesilirken, çok sayıda yol da ulaşıma kapandı.

  Bulgaristan Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, özellikle transit yolların ulaşıma açık tutulabilmesi için ekiplerin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi. Yetkililer, tipi ve yollardaki buzlanma yüzünden 12 saatte ülke genelinde 100'ün üzerinde trafik kazası meydana geldiğini açıkladı.

  Yoğun kar yağışı, başkent Sofya'da da hayatı olumsuz etkiliyor. Kar kalınlığı şehir merkezinde 50 santimetreye kadar ulaşırken, belediye ekiplerinin tüm çabalarına rağmen şehir içi trafiği adeta felç oldu. Ana caddelerin dışındaki yolların büyük bölümü trafiğe kapanırken, vatandaşların büyük bölümü işyerlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldı.
  Bulgaristan Ulusal Meteoroloji Enstitüsü yetkilileri, yoğun kar yağışının ülke genelinde en az 2 gün daha etkili olacağını belirterek, vatandaşları mecbur kalmadıkça şehirlerarası yollara çıkmamaları konusunda uyardı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı