GeriGündem Bulgaristan'da Kozloduy Nükleer Santrali'nde radyoaktif sızıntı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulgaristan'da Kozloduy Nükleer Santrali'nde radyoaktif sızıntı

Bulgaristan'da, dünyanın en riskli nükleer santralleri arasında yer alan Kozloduy Nükleer Santrali'nin soğutma sisteminde radyoaktif sızıntı meydana geldi.

Kozloduy Santrali Genel Müdürü Ivan Genov, onarım için kapalı bulunan santralin 1000 megavatlık 6. reaktörünün soğutma boru hatlarına radyasyon içeren sıvı sızdığı, ancak bölgenin kısa sürede izole edildiğini bildirdi.
Hafta sonunda meydana gelen olayı kamuoyundan 2 gün saklayan Kozloduy yönetimi, santralin makina bölümündeki 15-20 metrelik bir boru tesisatında meydana gelen olayın kimseye zarar vermediğini açıkladı.
Genov, Bulgaristan Devlet Televizyonu'na (BNT) yaptığı açıklamada, standart risk derecelemesinde düşük pozisyonda olan sızıntının önemine göre hareket ettiklerini belirterek, “Haberi bugün hazırladık, bugün verdik” dedi.
Bulgaristan'ın elektrik ihtiyacının 3'te 2'sinin sağlayan Kozloduy Nükleer Santrali'nin en eski 1. ve 2. reaktörü, 2 yıl önce kapatılmıştı. AB'nin isteği üzerine 3. ve 4. reaktörlerin de yıl sonuna dek devredışı edilmesi bekleniyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle