Gündem Haberleri

  Bulgaristan Gazprom'un zam isteğini reddetti

  A.A.
  05.01.2006 - 15:33 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan, Rus doğalgaz şirketi Gazprom'un, mevcut sözleşmenin yeniden gözden geçirilerek gaz fiyatının arttırılması isteğini reddetti.

  Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Rumen Ovcharov, yaptığı açıklamada, Gazprom'un teklifinin kabul edilemez olduğunu, doğalgaz fiyatı ve sözleşme şartlarının yeniden ele alınmasına gerek görmediklerini söyledi.
  Rumen Ovcharov, Gazprom'un, doğalgazın bin metreküpünü, doğrudan satışta 257 dolardan sattığını ve bu fiyatı, para birimindeki değişimler ve uluslararası petrol fiyatlarındaki artış çerçevesinde belirlediğini vurguladı.
  Bulgaristan, Gazprom ile transit anlaşması gereğince, doğalgazın bin metreküpünü, 100 doların altında temin ediyor ve böylece iç piyasaya ucuz gaz satabiliyor.
  Bulgaristan Gaz şirketi Bulgargaz, Gazprom'dan iki farklı şekilde gaz alıyor. Birinci şekilde, doğrudan Rusya'dan gaz alan Bulgargaz, ikinci şekilde ise Türkiye, Yunanistan ve Makedonya'ya uzanan güzergah üzerinden gaz temin ediyor.
  Gazprom, sözleşmesi 2010'da sona erecek olan Bulgaristan'ın transit anlaşmasından doğan imtiyazını iptal ederek, bundan böyle, uluslararası fiyatlardan, doğrudan ödeme yapmasını istiyor.
  2010 yılında bitecek olan sözleşmenin değiştirilmesini istemeyen Bulgaristan, doğalgaz ithalatının yüzde 97'sini Gazprom'dan sağlıyor.

  -MAVİ AKIM ALTERNATİFİ...-

  Analistler, Gazprom'un yeni doğalgaz satış anlaşması stratejisi çerçevesinde Bulgaristan'ın, doğrudan ülke yerine, ağırlıklı olarak Mavi Akım güzergahını kullanarak Türkiye güzergahını seçmesinden kaygılandığını vurguluyorlar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı