Gündem Haberleri

  Bulgaristan da kara kışa teslim

  A.A.
  23.01.2006 - 14:12 | Son Güncelleme:

  Kuzeyden gelen soğuk ve yağışlı hava dalgası, Türkiye'nin ardından Bulgaristan'ı da etkisi altına aldı.

  Kutup soğukları nedeniyle bazı bölgelerde ısı eksi 13 dereceye kadar düşerken, yetkililer önümüzdeki iki gün içinde ısının eksi 25'e kadar inebileceği uyarısında bulundular. Soğuk ve yağışlı hava dalgası özellikle ülkenin kuzeydoğunda etkisini göstermeye başladı. Aşırı soğuk ve tipi yüzünden Bugaz, Varna, Razgrad ve Silistre bölgelerinde okullar 3 gün tatil edildi. Bu bölgelerde yüksek kesimlerdeki yüzlerce yerleşim merkeziyle bağlantı kesilirken, çok sayıda köye elektrik verilemiyor.

  Başbakan Yardımcısı ve doğal afetlerlerden sorumlu Devlet Bakanı Emel Etem, dondurucu soğuklara karşı her türlü tedbirin alındığını, tüm kurumların alarma geçirildiğini bildirdi. Etem, vatandaşları mecbur kalmadıkça şehirlerarası yollara çıkmamaları yönünde uyardı. Bu arada, başta başkent Sofya olmak üzere birçok büyük şehirde belediyeler, evsizler için devlete ait kurumlarda aşevleri kurdu. Sofya'da Kramikovtsi demir çelik fabrikasına ait bir yurt, Belediye Başkanı Boyko Borisov'un emriyle evsizler için barınma yerine dönüştürüldü. Borisov, sokakta yaşayan herkesin donma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, bu kişilerin polis zoruyla da olsa barınma yerine kaldırılacaklarını açıkladı.

  Soğuk ve yağışlı hava karayolları ekiplerini de alarma geçirdi. Yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden kapanan yüzlerce yolun ulaşıma açılması için ekiplerin aralıksız olarak çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. Yetkililer, şehirlerarası yolculuk yapacak vatandaşların mahsur kalma risklerinin bulunduğunu, yanlarına termos içinde sıcak içecek ve yiyecek almaları gerektiğini söylediler. Soğuk ve yağışlı hava dalgasının hafta sonuna kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı