Gündem Haberleri

  Bulgar lider, ABD'ye 2 milyar dolar fatura çıkardı

  A.A.
  13.05.2011 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'da ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan ATAKA partisinin lideri Volen Siderov bir skandala daha imza attı.

  Volen Siderov parlamentoda yaptığı konuşmada ABD'in Bulgaristan'daki 4 askeri üssü için ABD Büyükelçisi James Worlick'den bir barda 2  milyar dolar kira istediğini açıkladı.

  Büyükelçisi Worlick'ten defalarca resmi görüşme talebinde bulunduğunu ve her seferinde ret yanıtı aldığını belirten Siderov, olayı şöyle anlattı:

  "Kendisini tesadüfen bir barda gördüm. Yanımda üsler için hazırladığımız 2 Milyar dolarlık faturalar vardı. Faturaları ona verip bunları ne zaman ödeyeceksiniz diye sordum. Büyükelçi sinirlendi, faturaları yan masaya attı ve beni tehdit etmeye çalıştı."

  Olayın kayda alındığını da belirten Siderov, ABD büyükelçisinin davranışını "kabul edilemez" olarak nitelendirdi. Siderov, "Dışişleri Bakanlığımız müdahale etsin, Büyükelçi Worlick de parlamentoya gelip bizden özür dilesin. Bulgaristan büyükelçisi ABD;nin bir senato üyesini benzer kabalıkla tehdit etseydi her halde hapse atılırdı" ifadelerini kullandı.

  ABD;nin 2006 yılından bu yana Bulgaristan;da kullandığı üsler konusunda Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov;dan bilgi isteyen Siderov, "Bu üslerin kullanım amacı belli değil. Bu üslerde nükleer veya kimyasal silahların bulunması ihtimali var" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı