Gündem Haberleri

  Bülent'leşmek zorlaşıyor

  Hürriyet Haber
  12.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaptığı evlilik ile tartışma yaratan Bülent Ersoy'un da sahip olduğu pembe nüfus cüzdanından almak, zorlaştırılıyor. Yeni Medeni Kanun tasarısı yasalaşırsa, cinsiyet değiştirmek isteyenler önce mahkemeden izin alacak, sonra sağlık kurulundan geçip, ameliyat olabilecek.

  Türk Sanat Müziği Sanatçısı Bülent Ersoy'un, Cem Adler'le evliliği ile bir kez daha gündeme gelen, önce cinsiyet, sonra nüfus cüzdanı değiştirme, yeni Medeni Kanun tasarısı ile güçleşti. Tasarı cinsiyet değiştirmeyi mahkemenin iznine bağlarken, evli insanların cinsiyet değiştirmeleri ise yasaklandı. Yeni modele göre, 18 yaşını bitiren ve bekar olan kişiler, ancak mahkeme izin verirse, sağlık kurulundan geçerek, tıbbi operasyonla cinsiyet değiştirebilecek. Ersoy gibi, sadece bir Sağlık Kurulu raporu ile cinsiyet değiştirip, daha sonra mahkemede otomatik nüfus kütüğü değiştirme kararı verilmesi devri kapanacak.

  BİZZAT BAŞVURU

  Tasarıya göre, 18 yaşını dolduran bekar kişiler mahkemeye bizzat başvurarak, cinsiyet değişikliği için izin isteyecebilecek.

  EVLİLERE YOK

  Evli olan kadın veya erkek, cinsiyet değişikliği izni için mahkemeye başvuramayacak. Bu durumda cinsiyet değişikliği, ancak boşandıktan sonra mümkün olabilecek.

  NASIL ALINACAK

  Mahkeme, cinsiyet değiştirme iznini, uzmanlardan oluşan Sağlık Kurulu'nun vereceği ‘Cinsiyet değişikliği şart’ raporuna dayanarak verecek. Şu anda yürürlükte olan 3444 sayılı yasa, nüfus kütüğünde değişiklik için, ‘‘Cinsiyet değişikliğinin Sağlık Kurulu raporuna dayandığının belgelenmesini’’ yeterli görüyor. Ancak, tasarı yasalaşırsa, kütükteki değişiklik için, şimdiki gibi sadece ameliyat olmak yetmeyecek.

  RAPORA 2 ŞART

  Uzmanlardan oluşan Sağlık Kurulu'nun raporu, mahkemenin iznine dayanak oluşturacak. Ancak bu raporu alan kişiye izin verilecek. Kurul, kişinin ancak transseksüel yapıda olması halinde, ‘cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunlu’ ve ‘sürekli biçimde üreme yeteneğinden yoksun’ olması şartlarını taşıması halinde, ‘olumlu’ rapor verecek. Bu iki şartı da tam olarak taşımayan kişi, cinsiyet değişikliğine izin raporu alamayacak.

  BİLİRKİŞİ İNCELEYECEK

  Ameliyatın ardından, yine ilgili mahkeme devreye girecek. Bilirkişinin, verilen izne bağlı olarak amaç ve tıbbi yöntemlere uygun bir cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirildiğini doğrulaması halinde, mahkeme nüfus kütüğünde gerekli düzeltmenin yapılmasına karar verecek. Yani mahkeme izni ile cinsiyet değiştiren kişi, ancak bu prosedür sonunda nüfus kütüklerinde ve nüfus cüzdanındaki cinsiyet bölümünü de kadından erkeğe veya erkekten kadına değiştirilebilecek.

  AMAÇ AİLE KURUMUNU KORUMAK

  Tasarının gerekçesinde, evli kişilere cinsiyet değiştirme yasağının, toplumun temeli olan aile kurumunun cinsiyeti belirsiz kişiler nedeniyle sarsılmasını önlemek amacıyla konulduğu belirtildi ve şöyle devam edildi: ‘‘Evlilik devam ederken cinsiyet değişikliğine gitmesi bunu eşinin ya da çocuklarının ortak yaşantıları içinde yapmasının psikolojik ve ahlaki tersliklerin önüne geçmek için konulmuştur.’’

  YASAL BOŞLUK ELEŞTİRİSİ

  Gerekçede, yasal boşluk şöyle eleştirildi: ‘‘Madde bu şekliyle mahkemeye, kişinin cinsiyetinin değiştirilmesi sonucu nüfus kütüğünde değişiklik yapma konusunda bir takdir yetkisi vermemekte, mahkemeyi adeta bir onay makamı haline getirmektedir. Bu durum gelişigüzel cinsiyet değişiklikleri sonucu mahkemelerimizi, adeta bir emrivaki ile karşı karşıya bırakmaktadır.’’

  İşte yeni madde

  Tasarının, ‘Kişisel durum kütükleri’ bölümünde yeralan bu konudaki 40. maddesi aynen şöyle: ‘‘Cinsiyetini değiştirmek isteyen kimse şahsen başvuruda bulunarak, mahkemece cinsiyet değişikliğine izin verilmesini isteyebilir. Ancak, iznin verilebilmesi için, istem sahibinin 18 yaşını tamamlamış bulunması ve evli olmaması; ayrıca transseksüel yapıda olup, cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunluluğunu ve üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun bulunduğunu, bu alanın uzmanlarından oluşan bir sağlık kurulu raporuyla belgelemesi şarttır. Verilen izne bağlı olarak amaç ve tıbbi yöntemlere uygun bir cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirildiğinin bilirkişi raporuyla doğrulanması durumunda, mahkemece nüfus kütüğünde gerekli düzeltmelerin yapılmasına karar verilir.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı