Gündem Haberleri

  Bülent Arınç: Suriye helikopterini düşürdük

  ANKARA
  16.09.2013 - 18:46 | Son Güncelleme:

  Angajman kurallarını savaş uçağının düşürülmesi üzerine düşüren Türkiye, dün bir Suriye helikopterini, “Hava sahasını ihlal ettiği” gerekçesiyle vurdu. Dışişleri Bakanı Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin daveti üzerine Paris’te katıldığı ve Suriye’ye ilişkin yeni yol haritasının çizildiği toplantının yankıları sürerken helikopterin Türk savaş uçakları tarafından düşürüldüğünü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıkladı.

  Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada şu bilgiyi verdi:

  SÜRİYE HELİKOPTERİNİ TÜRK JETLERİ DÜŞÜRDÜ / FOTO GALERİ

  SURİYE HELİKOPTERİNİ DÜŞÜRDÜK

  “Suriye’ye ait bir Mi 17 helikopteri sınırımızı, hududumuzu Hatay Yayladağ Güveçci bölgesinde 14.20 de iki kilometre ihlal etmiş, hava savunma unsurları tarafından yapılan ikazlara rağmen ihlal devam etmiştir. 14.25’te Malatya’dan havalanan iki jetimiz helikopteri füze ile vururarak düşürmüştür. Helikopterin Suriye topraklarına düştüğü tespit edilmiştir. Şu ana kadar pilotlarla ilgili bir bilgiye ulaşılamamıştır. Suriye sınırında 24 saat hava keşif unsurlarımız görev yapmaktadır. Uçağımız düşürüldükten sonra da özellikle Urfa Viranşehir’de sürekli taciz ateşleri yapıldığı için angajman kuralları değişmiştir. Dolayısıyla bu açıklamanın ne anlama geldiğini herkes biliyordur.”

  Bülent Arınç: Suriye helikopterini düşürdük

  Düşürülen Rus üretimi
  Mi-17’yi TSK da kullanıyor

  Türk savaş uçaklarının vurduğu Mi-17 helikopteri Rusya tarafından üretiliyor. Mi-17 helikopterleri asker ve askeri yük taşıma, arama kurtarma amaçlarıyla kullanılıyor. 2 pilot taarafından kumanda ediliyor. Helikopterin üzerindeki silah yükleme yerlerine bin 500 kilograma kadar bomba, roket veya top takılabiliyor. Mi-17’leri Türk Silahlı Kuvvetleri de asker taşıma ve arama kurtarma amaçlarıyla kullanıyor. Türk F-16’larının vurduğu Mi-17’nin ise hangi donanıma sahip olduğu, silah yüklü olup olmadığı henüz bilinmiyor.

  Arınç, açıklamasında BM’nin kimyasal silah raporu ve BDP’nin okulları boykot çağrısına ilişkin de şunları da söyledi:

  OLANLAR BİZİ İSYAN NOKTASINA GETİRDİ

  “BM raporu bizi yanıltmadı. Şaşırtıcı değil. Hükümet tarafından Şam’ın banliyösünden atıldığına dair kanıtlar elimizde mevcut. Rusya ile ABD arasında imzalanan protokol inceleniyor. Gelinen nokta tatminden uzaktır. Kimyasal silahların bulunup imhası doğru bir karardır, süreç zamana yayılmıştır. Uygulamasını hep birlikte göreceğiz. Suriyede 120 bin insan ölmüştür bunu Suriye de yalanlamıyor. 110 bin kişi konvansiyonel silahlarla öldürülmüştür. Bu demektirki Suriye rejimi öldürmeye devam edecektir. Balistlik ve konvansiyonel silahlar ellerindedir. Sadece kimyasal silah kullanılmasın demek anlaşılır değil. İnsanlığın anlayacağı bir şey değil. Bu Esad’ı ödüllendirmek anlamına gelir. Olanlar bizi isyan noktasına getirdi. Biz bize düşeni yapacağız.

  HATAY YAKININDA HELİKOPTER DÜŞTÜ
  O ANLAR AMATÖR KAMERADA

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı