GeriGündem Bülent Arınç: İdamda geriye dönüş yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bülent Arınç: İdamda geriye dönüş yok

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açılış ve sempozyumun ardından Ilgın Şeker Fabrikası Tesisleri'nde öğle yemeği yedi. Yemekten sonra gazetecilerin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, İmralı Adası'nda hükümlü bulunan terörist başı Abdullah Öcal'ın idam edilmesi yönündeki açıklamaları hatırlatılması üzerine Bülent Arınç, şunları söyledi:

"Bu çok gereksiz bir polemik. Türkiye'de idam cezası kalkalı yıllar oldu. Bu idam cezası MHP-ANAP ve DSP'nin üçlü koalisyonu zamamında kalktı. Kendi elleri ile kaldırdıkları idamı, Türkiye'ye tekrar getirmek mümkün değil. Doğru da değil. Dolayısıyla bu idam cezasını, konuşmamak lazım. Gereksiz bir polemik. Çünkü bunu ortaya koyanlar, mahcubiyet duyarlar sonra.  Abdullah Öcalan, terör örgütünü başı, 1999 yılının başında ocak- şubat aylarında Türkiye'ye teslim edildi. Türkiye onu bizzat kendisi yakalamadı. Kenya'da paketlediler ve Türkiye'ye teslim ettiler.

Sayın Başbakan'ın da, söylediği gibi idam edilmemek şartıyla aldılar. Arkasından seçimler oldu ve o seçimlerde Apo'nun yakalanmış olması sebebiyle, görevde bulunan Başbakan Ecevit, onun partisi ve milliyetçi akımları temsil eden MHP, bu olayın rüzgarı ile yüksek oylar aldılar ve birlikte hükümet kurdular. Öcalan'ın yakalanıp, Türkiye'ye teslim edilmesi ve arkasından gelişen olayları yakın tarihimizde herkes ilgi ile takip etti. Ama o üçlü koalisyon, çok zor yürüdü. 3.5 sene sonra seçime gitti. DSP yüzde 22'den yüzde 1.5'a düştü. MHP yüzde 18.5'dan 8.5'a düştü. ANAP, yüzde 15.5'den yüzde 5'e düştü ve silindiler. Dolayısıyla, tekrar 'asarsanız biz varız', falan ne asmak, ne de böyleseçim meydanlarında halat, urgan atmak bunlar hoş şeyler değil. Artık o günler geçti. Türkiye, Avrupa Birliği normlarına uygun bir biçimde önce terör sebebiyle ölüm cezaları kaldı,  diğer adi suçlarda  idam cezasını kaldırdı. Daha sonra da tüm idam cezaları, Anayasa'dan ve ilgili kanunlardan çıkarıldı. Geriye dönüş yok. Olması da mümkün değil. Bu gereksiz bir tartışma ve faydasız bir polemik."dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle