GeriGündem Bülent Arınç: Bizi dövecekse millet dövsün kardeşim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bülent Arınç: Bizi dövecekse millet dövsün kardeşim

Bülent Arınç: Bizi dövecekse millet dövsün kardeşim
refid:29527752 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 7 Haziran genel seçimlerine ilişkin, "Milletin verdiği mesaj şu, ‘AK Parti ben seni çok seviyorum da bazı yaptığın işler var kulağını birazcık çekeyim senin, kendine getireyim’ dedi. Ha biraz dozunu fazla kaçırmışım. Biraz kulaklar elimde kaldı diyebilir ama milletin verdiği bir ceza. Ben demiyor muydum bizi dövecekse millet dövsün kardeşim" dedi.

Partisinin Manisa İl Başkanlığı tarafından Tevfik Lav Tesisleri’nde düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç, 8 Temmuz’da başkanlık divanını seçtikten sonra Cumhurbaşkanı'nın AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma görevi verdiğini ifade etti. Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüşmelerin yapılacağını aktaran Arınç, “İlk gün CHP ile ertesi gün MHP ile ve daha sonra HDP ile görüşecektir. Bunun istişareleri yapılacak. AK Parti’nin politikalarına, Türkiye’nin geleceğini inşa etmek üzere kim daha uygunsa onlardan biriyle ortaklık kurmak üzere ziyaretler gerçekleştirecektir. Bu dönem içerisinde siyasi partilerin sağduyulu olması gerekir. 7 Haziran’dan önce meydanlarda yaptığımız konuşmalar, parti teşkilatlarında yaptığımız söylemler, onları bir kenara bırakıp artık yepyeni bir sayfa açtığımızı milletimizden aldığımız göreve göre davranmamız gerektiğini düşünüyorum. 7 Haziran’dan önce elleri taşlı olanlar, ağızlarına iğne biriktirip o çerçevede konuşmaya çalışanlar artık 7 Haziran’dan sonra ellerindeki taşı bırakıp sıktıkları yumrukları açıp, muhataplarına ‘hoş geldiniz’ diyebilmeli. Bir ve beraber bu ülkeyi nasıl yönetileceğinin gayreti içerisinde bulunmalıdırlar” diye konuştu.

“BUNLARIN ANAYASAYI BİLDİKLERİ FALAN YOK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini geç verdiğine yönelik eleştirilere cevap veren Arınç, “Neden hükümet kurulmuyor? diyenler bahane arıyorlar. Bunların Anayasayı bildikleri falan yok. Veya biliyorlarsa hatırlamak istemiyorlar. 7 Haziran’da seçimler oldu ama 18’inde kesin sonuçlar açıklandı. Kesin sonuç açıklanmadan hükümet mi kurulur? Kesin sonuç açıklandı 5 gün sonra ant içme töreni oldu. Ant içmeden milletvekilleri göreve başlar mı, başlamaz. Ondan 5 gün sonra meclis başkanlığı seçimi oldu. Meclis başkanı seçilmeden, başkanlık divanı oluşmadan hükümet mi kurulurmuş. Kala kala bir hafta kaldı. Bu gecikme bizden sorulacak bir iş değildir. Eleştirilecek bir konu değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız Anayasa’nın 116. Maddesindeki hükmü hatırlatmış ve başkanlık divanından sonra görevi vereceğim demiştir. Ve nitekim de geçtiğimiz Perşembe günü bu görev genel başkanımıza tebliğ edilmiştir. Genel başkanımızın hükümet kurma konusunda başarılı olacağına yürekten inanıyoruz. Süreç başlamıştır. 45 gün içerisinde hükümet kurulamadığı takdirde elbette seçimlere gidilir. Türkiye’nin şartları içerisinde bir hükümet kurulacağına ve bu hükümetin mutlaka dinamosunun AK Parti olacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

“AK PARTİ’YE İKTİDAR OLMAK YAKIŞIR, KOALİSYON ORTAĞI OLMAK DEĞİL”

Seçimlerin ardından eksikliklerini konuştuklarını anlatan Arınç, “Biz bu işin neden böyle olduğunu anladık arkadaşlar. Siz de anlamışınızdır. Artık bize düşen bunun gereğini yapmak. Erken seçim ne zaman olacaksa amacımız yine tek başımıza iktidar olmaktır. AK Parti’ye iktidar olmak yakışır. Koalisyon ortağı olmak değil. Dolayısı ile önümüzdeki seçimlerde elimizden geleni yapacağız. Eksiklerimizi gidereceğiz. Yanlışlarımızı, hatalarımızı, telafi edeceğiz daha sıkı birbirimize dayanacağız ve inşallah Manisa başta olmak üzere bütün illerden milletvekillerini alacağız” şeklinde konuştu.

“BİZİ DÖVECEKSE MİLLET DÖVSÜN KARDEŞİM”


Büyük bir gerçekle karşı karşıya olduklarını dile getiren Arınç, “Seçimden önce sayın Kılıçdaroğlu’nun ağzından kaçırdığı biz 3 parti hükümeti olabiliriz. Olur mu 3 parti hükümet. HDP yok. MHP onun olduğu yerde yok. CHP ikisinde yok. Peki bu ülke hükümetsiz mi kalacak? Hiçbir koalisyon başarılı olamadı Türkiye’de. Çünkü partiler birbirleriyle çekiştiler, Türkiye’yi yönetemediler, seçimden seçime yuvarlandık, fakirleştik ve yoksullaştık. Biz geldik ve bir daha koalisyon olmadı. Her yerde de koalisyonsuz kim hangi partiyi istiyorsa ona oy versin ama tek bir şartla kendi partisini tek başına iktidara getirsin. Hani böyle de olmadı. Milletin verdiği mesaj şu: ‘AK Parti ben seni çok seviyorum da bazı yaptığın işler var kulağını birazcık çekeyim senin, kendine getireyim’ dedi. Ha biraz dozunu fazla kaçırmışım. Biraz kulaklar elimde kaldı diyebilir ama milletin verdiği bir ceza. Ben demiyor muydum bizi dövecekse millet dövsün kardeşim. Başkası fiske atsa razı olmayız ama millet bizi döverse de hiçbir şey demeyiz. Şimdi milletin verdiği bu karar ülke hükümetsiz kalmasın kararıdır. Yine AK Parti hükümetin büyük ortağı olsun. Hükümeti yöneten o olsun kararıdır ve inşallah sayın başbakanımızın da ilk günden söylediği budur. Biz bu hükümeti kurmak için çalışacağız. İyi niyetle çalışacağız. Bu hükümeti kuramazsak kabahat diğer partilerdedir. Bunu bugünden ifade edeyim. Sırtını dönen, elini yumruk yapan, baştan aşağı olmaz diye hesaplar yapan, her gün madde madde kırmızı çizgiler ortaya koyan bunların amacı hükümet kurmanın sorumluluğundan kaçmak olabilir ama gelecekler, bizimle beraber hükümet ortağı olabilirsinler ki ülke yönetilebilsin. Gelmediler sorun değil. 45 gün sonra koşa koşa seçime gideriz ve millete deriz ki sen 7 Haziran’da bir ders verdin ama bu partiler senin dersinden anlamadılar, sınıfta kaldılar, bak ülke ne hale geliyor. Ben eski AK Parti değilim, ben 7 Haziran’dan ders almış bir AK Parti’yim. Hiçbir eksiğim kalmadı, hiçbir yanlışım kalmadı, yeniden hizmete talibim ve yeniden bu ülkenin iktidarında talibim diyeceğiz ve millet kararını verecek. İnşallah kurulacak hükümet 98’in DSP’si, ANAP’ı gibi olmayacaktır. Türkiye’de AK Parti’nin içinde olmadığı bütün hükümetlerin akıbeti kötü olmuştur. Geriye dönüp bakın. Ana-sol D, Ana-sol M, milliyetçi cephe, solcular, dışarıdan, iktidar, hiçbirisi bereketli olmamıştır. Neden hiçbirisi içerisinde AK Parti yoktu da onun için. Şimdi kurulacak hükümet AK Parti ağırlıklı bir hükümet olursa, ki olacak inşallah bu işler kaldığı yerden devam eder. İnşallah önümüzdeki bir normal seçimde de bu AK Parti’den biz vazgeçemiyoruz noktaya geliriz. İçinde AK Parti olmayan bir hükümet ülkeyi mahveder. Berbat eder. Bunlarda ülkeyi yönetme kabiliyeti yok. Bunlarda çalışma yok. Proje yok. Hiçbir şey yok.” dedi.

“YUNANİSTAN’A DÖNMEMEK İÇİN AK PARTİ İKTİDARINA MECBURUZ”

Yunanistan’daki mali krizi hatırlatan Arınç, “Son sözüm Yunanistan’a baksınlar. Yunanistan’da Syriza diye bir sosyalist partiye iktidar yolu açtılar. Syriza’nın başındaki Çipras’ı bir kahraman gibi gördüler. Selahattin Demirtaş’ı Çipras’a benzettiler. İyi tamam güzel, medyanın parlatması her gün ondan bahsetmesi güzel. Kravat da takmıyor. Ateist olduğu için kilise yemini de etmedi. Bunları siz çok beğenmiş olabilirsiniz. Peki bugün Yunanistan ne durumda, Syriza ne işe yaradı? Borcunu ödeyemiyor, emekliye maaş ödenmiyor. Parlamenterler maaş alamıyor. İşçiler toplu sözleşmede eksi 20’ye imza atıyor. Sokaklarda kuyruklar var. Adalarını satışa çıkardılar. Her şey berbat oldu. Şimdi orası Yunanistan Syriza iktidarda, burası Türkiye ve AK Parti iktidarda” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle