GeriGündem Bülent Abi Tekel’de devrede
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bülent Abi Tekel’de devrede

Bülent Abi Tekel’de devrede
refid:13551291 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, önceki gün Tekel geriliminde devreye girdi.

Arınç ve Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, bakanlık dışında bir araya geldiler. Taraflar arasındaki görüşmeler dün de sürdü. Arınç ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in Türk İş’le yaptığı görüşmeler sonucunda, memur ve işçi sendikaları açlık grevine 3 gün süreyle ara verme kararı aldı. Hükümete 26 Ocak Salı günü 17.00’ye kadar süre tanıyan sendika başkanları, bu zamana kadar sonuç alınamazsa genel greve gidileceği tehdidinde bulundu.

Beş gün süre verildi

Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK genel başkanları dün 15.00’de, Türk-İş Genel Merkezi’nde bir araya geldi. 38 gündür Genel Merkez önünde bekleyen Tekel işçilerinin, “Genel grev, genel direniş” sloganları altında yapılan toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Toplantının ardından altı genel başkanın imzaladığı ortak açıklamada şöyle denildi:

“Konfederasyonlar 4-C uygulamasını kabul etmemekte ve kaldırılmasını talep etmektedir. Konfederasyonlar hükümetle bugüne kadar sürdürülen diyalog sürecini hızlandırarak devam etmesini istemektedir. Tekel işçilerinin sorunlarının çözümü doğrultusunda Türk-İş’in hükümetle sürdürdüğü görüşmelerde bundan böyle toplantıya katılan diğer konfederasyonların başkanları da etkin bir şekilde yer alacaktır. Hükümetle yapılacak görüşmelerden 26 Ocak 2010 Salı 17.00’a kadar sonuç alınamaması halinde aynı saatte konfederesyonlar dayanışma grevi ve üretimden gelen gücün kullanılacağı tarih dahil olmak üzere bir araya gelecektir.” Konfederasyonların açıklamasını işçilere Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, genel merkez balkonundan duyurdu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle