GeriGündem Bulduğu ilginç hayvan iskeletini sergiliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulduğu ilginç hayvan iskeletini sergiliyor

Bulduğu ilginç hayvan iskeletini sergiliyor

Niğde’de anahtarcı Abdullah Öztürk, 2 yıl önce bulunan ve türünün belirlenemediğini söylediği ilginç hayvan iskeletini iş yerinde bir camekan içerisinde sergiliyor. Ancak uzmanlar, bu tür tartışma yaratan hayvan iskeletlerinin çok büyük kısmının bilinen türlere ait olduğunu belirterek, gizem avcılarını hayal kırıklığına uğratıyor.

Niğdeliler, Abdullah Öztürk adlı vatandaşın sergilediği ilginç hayvan iskeletini tartışıyor. Kuyruğu 45, bedeni de 60 santimetre olan iskeletin Bor İlçesi’nde yaşayan bir arkadaşının kayadan oyma kilerinde bulunduğunu belirten Öztürk, ilginç bulduğu iskeleti aldığını ve özel bir camekan yaptırdığını söyledi.Bulduğu ilginç hayvan iskeletini sergiliyor


Daha sonra iskeleti iş yerinde sergilemeye başladığını ifade eden Öztürk, "Arkadaşımın eski evinde kayadan oyma kiler şeklinde bir yerleri vardı, oraya temizlerken bunu bulmuş, bana getirdi. Ben de bu şeylere merakım olduğu için arkadaşımdan aldım. Bu hayvan bana geleli yaklaşık 2 yıl oldu. Arkadaşımdan aldım ve teşhir ediyorum dükkanımda. Gelen müşterilerim olsun vatandaş olsun gelip fotoğraf çekiyor hayvan hakkında bana sorular soruyorlar" diye konuştu.'ABD’DEN PROFESÖR BEKLİYOR'

O dönem hayvan iskeletinin Niğde Üniversitesi’nden iki arkeolog tarafından incelendiğini belirten Öztürk, şunları söyledi:

"İki arkeolog arkadaşı çağırdım geldiler incelediler ve bana çok eski bir yaratık türü olduğunu ve neslinin de tükenmiş olabileceğini söylediler. Kesin onlarda hangi hayvan türüne ait olduğunu onlarda bilemediler. Amerika’da bir hocalarının olduğunu belirterek ’Hocamız Niğde’ye geldiğinde gösterelim’ dediler. Şimdi Amerika’dan gelecek hocayı bekliyoruz. Hocanın ne zaman geleceğini bilmiyorum. Niğde Müzesi’nden hiçbir yetkili gelmedi, ben de götürmedim."

Bulduğu ilginç hayvan iskeletini sergiliyor


UZMANLAR İNCELEYECEK

Niğde Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Topçu ise, fotoğraf üzerinde incelediği iskeletin etçil bir tür olabileceğini ancak kesin sonucu yapacakları detaylı incelemede saptayabileceklerini kaydetti. Konunun uzmanlarının yurt dışında olduğunu ifade eden Topçu, şunları söyledi:

Bulduğu ilginç hayvan iskeletini sergiliyor


"Benim uzmanlık alanım örümceklerle ilgili. Bu türlerin uzmanı arkadaşımız yurt dışında olmasından dolayı, fotoğraflarla yaptığımız incelemede bunun bir etçil türü dediğimiz grubun bir üyesi olabileceği üzerinde incelemelerimiz devam ediyor. Bu hayvan türünün üzerinde yapacağımız incelemeler sonrası hayvan türünün ne olduğunu ve ne zamana ait olduğunu bulacağız. Fotoğraflar üzerinde yaptığımız incelemeler ön incelemelerdir. Bu hayvanın grubu et yiyen bir hayvan grubudur. Kesin teşhisini gelecek dönemlerde yapacağız."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle