Gündem Haberleri

  Bulanık'ta sular durulmuyor

  Turgay İPEK-Felat BOZARSLAN-Erkan AKKAYA / BULANIK (MUŞ), (DHA)
  16.12.2009 - 14:17 | Son Güncelleme:

  DTP'nin kapatılmasını protesto eden göstericilerin işyerini açık tuttuğu için saldırması üzerine Kaleşnikof'la ateş açan ve 2 kişinin ölmesine sebep olduğu ileri sürülen manifaturacı T.B. ve ailesi gizli bir biçimde Bulanık'tan götürüldü. Lise öğrencisi Necmi Oral'ın cenaze törenine katılanlardan bir grup, manifaturacı T.B.'nin evine taş attı. Tek kurşunla göğsünden vurulan Muhtar Kemal Ağcan'ın 10 yaşındaki kızı Songül'e ilaç almak için beldeden ilçeye geldiği ve bankadan maaşını çektikten sonra öldüğü ortaya çıktı. Bulanık Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın 10 yıllık Başkanı Mehmet Hanifi Koşuncu, "8 yıl yalvararak getirdiğimiz Halk Bankasını 10 dakikada yaktılar. Esnafın durumu perişan" dedi. Erzurum'dan Bulanık'a gelen 75 kişilik Robocop’lar ise slogan atarak yürüdü.

   

  POLİSLER MUŞ'TA YÜRÜYÜŞ YAPTI / WEB TV

  ATEŞ AÇAN MANİFATURACININ EVİNİ TAŞLADILAR

   

  MUŞ'TA ÇIKAN OLAYLAR - FOTO GALERİ

   

  HER TARAFI YAKTILAR / WEB TV    

   

      

  Bulanık'ın köyleriyle 85 bini aşkın vatandaşın barındığı 20 bin nüfuslu ilçe merkezi uzun yıllardan bu yana ilk kez 15 Aralık Salı günü karıştı. DTP'nin kapatılmasını protesto etmek isteyenler işyerini açık tutan manifaturacı T.B. ile tartıştılar. Uğradığı saldırının ardından T.B., işyerinde bulunan Kaleşnikof marka otomatik tüfekle ateş açtı. Açılan ateş sonucu 19 yaşındaki Necmi Oral ile 45 yaşındaki muhar Kemal Ağcan öldü, 3'ü kurşunla diğerleri de saldırılar sırasında olmak üzere 8 kişi de yaralandı.

   

  Halkın linç girişimi nedeniyle T.B.'nin ailesinden olanlar önce Emniyet amirliğine oradan da Skorsky helikopterle Bulanık dışına çıkarıldı. Olaydan sonra yakalanan T.B. de yine benzer korku nedeniyle iddiaya göre Muş'a götürüldü. Burada mahkemeye çıkarılan zanlı akşam saatlerinde tutuklandı. Çevre illerden gelen polis, manifaturacı T.B.'nin evinin çevresinde etkin güvenlik önlemi aldı. Bulanık ilçesine girişler polis tarafından kimlik denetimi ile yapılıyor. Van, Erzurum, Muş, İstanbul, Trabzon'dan gelen 600'u aşkın Özel Harekat ve Çevik Kuvvet polisi, Hükümet Konağı, Emniyet Amirliği ve hassas noktaları kontrol altında tutuyor.

   

  LİSELİNİN CENAZE TÖRENİNDE SLOGANLAR ATILDI

   

  Bulanık Devlet Hastanesi morgundan cenazesi bugün alınan 19 yaşındaki açık lise ikinci sınıf öğrencisi Necmi Oral'ın cenazesi Cumhuriyet Camisi'ne götürüldü. Manisa'ya inşaatlarda çalışmaya giden babası Fariz Oral'ın katılmadığı törende, annesi Peri Sinem ve 6 kardeşi hazır bulundu. T.B.'nin evinin çevresinde etten duvar ören, panzerlerle manifaturacının ailesinin konutunu koruyan güvenlik güçleri, taş atmak isteyenlere engel oldu. Cenazetörenine katılan yaklaşık 2 bin kişi, İnönü Mahallesi'ndeki mezarlığa götürüldü. Törene katılanlar sloganlar attılar. Cenazenin defnedilmesinden sonra bazı gruplar ilçe merkezinde sloganlar atarak yürüdüler.

   

  MUHTAR, KIZINA İLAÇ ALMAK İSTERKEN GÖĞSÜNDEN VURULMUŞ

   

  Cenazesi dün gece Yoncalı Beldesinde toprağa verilen mahallenin iki dönemden beri muhtarlığını yapan Kemal Ağcan'ın ailesi ve çocuklarının gözyaşları durmak bilmiyor. 2002'de eşi Hatime Ağcan'ı dördüncü çoçuğuna hamileyken doğum sırasında ölmesi üzerine Kemal Ağcan, ikinci hanımı Songül'le evlendi ve her iki evlilikten Bahar (20), Yazgül (14), Songül (10), Yusuf (8) isimli dört çocuğu oldu.Olay günü kızı Songül'ü grip olduğu için okula göndermedi ve sağlık ocağına götürdü. Muayene ettiren ve doktorun istirahat etmesini söylediği kızını evine götüren Kemal Ağcan, kızını öperek yatırarak "İlaçlarını alıp geleyim" dedi ve ayrıldı. Kemal Ağcan, Bulanık'ta bankadan 330 lira maaşını çektikten sonra eczaneye giderken göğsünden aldığı tek kurşunla yaşamını kaybetti.

   

  Kemal Ağcan'ın ilköğretim okulu üçüncü sınıf öğrencisi kızı Songül Ağcan, gözyaşları arasında şunları anlattı:

  "Çok hastaydım. Babam beni muayene ettirdi ve eve getirerek yatırdı. Üzerimi örterken öptü ve 'Kızım ilaçlarını alıp geleyim. Sen hiç yatağından kalkma' dedi. Akşama kadar babamın yolunu gözledim. İlaçlarını getirmesini beklediğim babamın akşam cenazesini getirdiler. Onu çok özleyeceğim."

   

  Muhtar Kemal Ağcan'ın amcasının oğlu Fesih Ağcan (43) da, "İlk eşi Hatime doğum yaparken ölmüştü. İkinci eşi Songül'le evlendi. İlk evliliğinden üç, son evliliğinden ise tek çocuğu vardı. Amcımın oğlu, bir hiç uğruna öldürüldü. Yaşanan olaylarla hiçbir ilgisi yoktu. Tek suçu kızına gidip ilaç almaktır'' diye konuştu.

   

  "8 YIL YALVARARAK GETİRDİĞİMİZ HALK BANKASINI 10 DAKİKA YAKTILAR"

   

  Bulanık Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın 10 yıllık Başkanı Mehmet Hanifi Koşuncu, çok uzun yıllardan beri ilk kez Bulanık'ta böylesine kanlı olaylar yaşandığını söyledi. T.B. ve kardeşi M.B.'nin üyeleri olduğunu anımsatan Mehmet Hanifi Koşuncu, "Aile Mardin'den geldi. Babaları ve şimdi de oğulları 40 yıllık esnaftırlar. Daha önce de kepenk kapatma olaylarına katılmamışlar. Hiç kimse böyle bir gelişme beklemiyordu. Dün yaşanan olaylardan sonra şimdi Bulanık'ta sükunet hakim. Olaylar sırasında T.B.'nin işyeri ile Ziraat ve Halk Bankaları yakılmış. Bulanık'ta iki banka vardı, şimdi yok. Hele Halk Bankası'nı tam 8 yıl yalvar yakar getirdik. Üç ay önce açıldı, yeni şube oldu. 8 yıl yalvararak getirdiğimiz bankayı 10 dakikada yaktılar. 1000 üyemiz var ama işyeri sayısı 600 kadar. Hasar tespiti yapılması ve esnafın zararının ödenmesi gerekir. Çünkü esnaf bu olaylardan büyük zarar gördü. Perişan olan esnafın çeki, kredi borcu, seneti var. Nasıl ve nerede ödeyecek?" diye konuştu.

   

  SAKIK: KÜRT SORUNU ÇÖZÜLÜRSE KAN AKMAZ

   

  Öte yandan Bulanık ilçesine gelen kapatılan DTP'nin Muş Milletvekili Sırrı Sakık, cenaze törenine katılan vatandaşların bulunduğu yerde basın açıklaması yaptı. Sırrı Sakık, "Dün halkın can güvenliğini koruyamadılar. Bu insanların demoktratik haklarını ellerinden aldılar. Biz milletvekilleri olarak halkı sakin olmaya davet ediyoruz. Bizler barış ve demokrasiden yana insanlarız. Kürt sorunu çözülürse kan akmaz" dedi.

   

  ROBOCOP'LAR YÜRÜDÜ

  Bulanık’ta meydana gelen olaylar nedeniyle Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nden gelen 75 kişilik Robocop’lar, slogan atarak yürüdü. Robocop’lar, PTT önündeki bekleme noktasından Bulanık İlçe Emniyet Amirliği önüne kadar ‘Her şey vatan için’, ‘Vatan sana canım feda’, ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’, ‘Polis huzur, güven verir’ yürüyüş kararlarını söyledi.

  Boş caddelerde yürüyen Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı Robocop’lar, havanın kararmasıyla birlikte sessizliğe bürünen Bulanık’taki olayları izlemeye gelen medya mensuplarının ilgi odağı oldu. Polisler, otobüslerine binerek dinlenmeye çekildiler.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı