GeriGündem Bugüne kadar kaç teröristi teslim ettiniz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bugüne kadar kaç teröristi teslim ettiniz

Bugüne kadar kaç teröristi teslim ettiniz
refid:15119787 ilişkili resim dosyası

Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede Avrupa’ya sitem ederek, “Şimdiye kadar yakaladığınız kaç teröristi Türkiye’ye teslim ettiniz?” diye sordu.

Erdoğan, Avrupa’nın, Balkanlar’ın güvenliğinin Hakkâri’den, Şemdinli’den başladığını da vurguladı. Erdoğan, terör konusunda AB’ye yönelik en sert çıkışlarından birisini, dün İstanbul’da yapılan Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci’ne (GDAÜ) katılan devlet ve hükümet başkanlarına verdiği öğle yemeğindeki konuşmasında yaptı. Erdoğan, şunları söyledi:

Avrupa’da da gençleri zehirliyor

Türkiye 26 yıldır Irak’tan gelen terörle mücadele veriyor. Terör örgütü Türkiye’ye, Türkiye’deki sivillere olduğu kadar Balkanlar’a ve Avrupa ülkelerine de tehdit arz ediyor. Organize suç örgütü olarak Avrupa ve Balkanlar’daki gençleri de hedef alıyor. Uyuşturucu ticareti, insan ticareti ile onları da zehirliyor.

Yargıyı bahane edip yardım etmiyorsunuz

Bir sitemimiz var: Maalesef bazı Avrupa ülkeleri uzun zamandır bu konuda (terörle mücadele) gereken desteği vermedi. Bugün hâlâ terör örgütünün finansman desteğini kesmeyen, suçla mücadele etmeyen ülkeler var. Birçok Avrupalı dostumuz, PKK’yı terör örgütü ilan etti. Ama sadece bu işi bitirmiyor. Yakalananların kaçını teslim ettiniz? Bize sürekli ‘yargı bağımsızlığı’ deyip bunu ötelediniz, teslim etmediniz. Bu nedenle size sitemkârız. Bu konuda ortak bir platform oluşturmaya mecburuz. NATO’da beraber olduğumuz halde teröristleri teslim etmiyorlar. Hep bizi oyaladılar, oyalamaya devam ediyorlar.

Şemdinli güvendeyse Avrupa da güvende

11 askerin cenazesine 19 ülkenin büyükelçileri de katıldı. Bu duyarlılıkları için teşekkür ederim. Umarım bu duyarlılık, kapsamlı işbirliğinin başlangıcı olur. Şunu hatırlatmakta fayda görüyorum; Avrupa’nın, Balkanlar’ın güvenliği Hakkâri’den, Şemdinli’den başlar. Şemdinli’nin güvenliği sağlanmadan Avrupa’nın güvenliği sağlanamaz, tesis edilemez. Yeni Madrid saldırıları, 11 Eylül’lerin yaşanmaması, terör olaylarının bugünden önlenmesi için Türkiye’nin terörle mücadelesine güçlü bir destek verilmesi şart. Terör örgütünün dışarıdaki faaliyetleri konusunda hukukun işletilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Gül: Yekvücut  olmamız gerekli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, zirvenin açılış konuşmasında, bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehditlerden birisinin terör olduğuna işaret etti. Gül, terör illetinin, değişik coğrafyalarda, farklı şekillerde yüzünü gösterdiğini söyledi. Gül, “Bu asimetrik tehdit karşısında bütün ülkelerin tavizsiz şekilde işbirliği ve dayanışma içinde olması, uluslararası camianın yekvücut olarak teröre karşı durması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Avrupa ile ortak mekanizma çalışması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın AB’nin Genişlemeden Sorumlu Yüksek Komiseri Stefan Füle ile görüşmelerinde de terörle mücadele ele alındı. Davutoğlu ve Bağış’ın, “Yaşadığımız bu zor günlerde AB’yi yanımızda daha yakın ve etkin görmek istiyoruz” sözlerine Füle, “Biz sizinleyiz. AB’deki terör karşıtı alt komisyon ile bir işbirliği yapılabilir. Bunun için çalışmaya başlayalım” yanıtını verdi. Bağış da, bunun üzerine Füle’ye yeni kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nı anlatarak, “İki kurum arasında işbirliği mümkün” dedi. Bağış ve Füle, teröre karşı yapılabilecekler için çalışma başlatma kararı aldı.

Ortak açıklama: Teröre karşı Türkiye’ye desteğiz

GDAÜ Zirvesi’ne katılan devlet ve hükümet başkanları, Türkiye’nin talebi üzerine ortak bir açıklama yaparak PKK terör örgütünün Türk halkına yönelik son saldırılarını kınadı. Türk hükümeti ve halkına taziye dileklerinin iletildiği açıklamada, uluslararası kamuoyunun bütün üyelerine her türlü terör eyleminin kınanmasında tek bir ses olmaları çağrısı yapıldı. Açıklamada, “Türkiye’nin teröre karşı savaşını destekliyoruz” denildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle