Gündem Haberleri

  Bugüne göre bahar havası geliyor

  Oktay ENSARİ / DHA
  18.01.2012 - 10:48 | Son Güncelleme:

  Tüm Türkiye'de havalar ısınacak. Dondurucu soğuklar gidiyor. Marmara'da sıcaklıklar 10 derece birden artacak. Doğu'da ise aşırı soğuklar normale dönecek. Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli, "Bugüne göre baharı yaşayacağız" dedi. Bugün ise Şile, Beykoz ve Ümraniye çevrelerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

  ŞİLE, BEYKOZ VE ÜMRANİYE'DE KUVVETLİ KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Şile, Beykoz ve Ümraniye için şiddetli kar uyarısı yaptı. İBB'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

  "İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda, bu gece saatlerine kadar Şile, Beykoz ve Ümraniye çevrelerinde kuvvetli kar yağışı olacağı tahmin ediliyor. Kar yağışının oluşturabileceği ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, buzlanma gibi olumsuzluklara karşı başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir"

   Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada; havaların ısınacağını açıkladı. Sürmeli sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Sıcaklıklar bugünlerde yaşadığımız dondurucu soğuklara göre bahar havasına dönecek. Bugüne göre baharı yaşayacağız. Mevsim normallerine göre 8 dereceler olması gereken sıcaklık 11 dereceeye çıkacak. Türkiye'nin her bölgesinde dondurucu soğuklar, ayazlar kırılacak. Sıcaklıklar artacak"

  BİTLİS'TE EVLER KARA GÖMÜLDÜ

  TÜRKİYE'NİN EN SOĞUK YERİ            

  Türkiye’nin dün gece en soğuk yerleşim birimi sıfırın altında 31 derece ile Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi oldu. Kayseri kent merkezinde hava sıcaklığı dün gece sıfırın altında 20 derece ölçüldü. Bu arada Meteoroloji yetkilileri İstanbul için buzlanma ve don uyarısında bulundu, öğle saatlerinden sonra kuzey ve doğu ilçelerinde hafif kar yağışı görüleceğini açıkladı.

  Meteroloji verilerine göre Türkiye’nin en soğuk yerleşim birimi, dün gece eksi 31 derece ile Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi’ni yine sıfırın altında Sivas’ın Kangal İlçesi 29 ,Gemerek İlçesi ise 27 derece ile izledi. Afyonkarahisar’da gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 24, Kırşehir’de 23, Kahramanmaraş’da 19, Kayseri, Kütahya ve Sivas’ta ise 20 derece oldu.

  5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  Kar yağışının kesilmesi ardından Kayseri ve çevresinde dün gece en düşük hava sıcaklığı kent merkezinde 20 oldu. Pınarbaşı İlçesi’ni kapsayan Uzunyayla kesiminde ise sıfırın altında 25 derece olarak ölçüldü. Aşırı soğuk nedeniyle bu sabah Kayseri’de birçok evdeki su saati dondu. Araç sürücüleri, akülerinin boşalması nedeniyle araçlarını çalıştırmakta güçlük çekti. Dizel araçlarındaki motorin de dondu. Erciyes Dağı’nda kar kalınlığı 75 santim olarak ölçülürken, özellikle Sarız ilçesi başta olmak üzere kapalı bulunan 14 köy yolunun açılması için Özel İdare Müdürlüğüne bağlı ekipler çalışmalarını sürdürdü

  İSTANBUL'A BUZLANMA UYARISI

  İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Ergün Güler, kentte buzlanma ve don olayları beklendiğini, vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

  Güler, yaptığı açıklamada, bugün İstanbul'un parçalı çok bulutlu 4 derece olduğunu belirtti. Öğle saatlerinden sonra kuzey ve doğu ilçelerinde hafif kar yağışı geçişleri görüleceğini ifade eden Güler, “Halen buzlanma ve don olayları bekleniyor. Vatandaşlar, bu konuda dikkatli olmalı” dedi.

  SICAKLIK MEVSİM NORMALLERİNE DÖNECEK

  Güler, 20 Ocak Cuma ve 21 Ocak Cumartesi günü lodosun etkili olacağını anlatarak, “Yarın parçalı bulutlu en düşük eksi 2, en yüksek 5 derece, Cuma günü parçalı bulutlu en düşük 2, en yüksek 9 derece, Cumartesi günü çok bulutlu en düşük 5 en yüksek 12 derece, Pazar günü en düşük 5 en yüksek 9 derece olacak. Bir süredir mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları, 20 Ocak Cuma gününden itibaren 2 ve 4 derece artarak, mevsim normallerine dönecek” diye konuştu.

  Ergün Güler, 21 Ocak Cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren yağışın geleceğini aktararak, 22 Ocak Pazar günü de yağışın devam edeceğini söyledi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı