Gündem Haberleri

  Bugün Dünya Özürlüler Günü

  Hürriyet Haber
  03.12.2001 - 13:37 | Son Güncelleme:

  Dünya nüfusunun yüzde 10`u, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12`si özürlü. Bugün Dünya Özürlüler Günü. Türkiye`de çeşitli özürleri olan yaklaşık 7.5 milyon kişi var.

  3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Türkiye`de çeşitli özürleri olan yaklaşık 7.5 milyon kişinin bulunuyor, 1,5 milyon özürlü çocuktan da sadece 45 bini özel eğitim imkanlarından yararlanabiliyor.
         
  1,5 MİLYON ÖZÜRLÜYE 203 OKUL
       
  Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Mehmet Özer`in verdiği bilgiye göre, geçen yıl itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü`nden açılış izin onaylı 41, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğü`nden açılış izin onaylı 162 olmak üzere toplam 203 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi bulunuyor. Bunların 18`i işitme ve konuşma engelli, 171`i zihinsel engelli, 8`i spastik engelli bireylere hizmet veriyor. Diğer merkezleri, bünyesinde birden çok engel grubuna hizmet veren kurumlar oluşturuyor.

  Bunların yanı sıra SHÇEK`e bağlı 75 bakım ve rehabilitasyon merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı 307 özel eğitim okulu ve 5 bin 638 kaynaştırma eğitiminin uygulandığı okul/kurum hizmet veriyor.
     
  DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 10`U ÖZÜRLÜ
     
  Verilere göre, dünya nüfusunun yüzde 10`u, Türk nüfusunun ise yüzde 12`si özürlü. Türkiye`deki 7.5 milyon özürlünün 2 milyon 230 bininin konuşma, bir milyon 274 bin 900`ünün eğitilebilir zeka geriliği, 127 bininin görme özürlü, 382 bininin işitme özürlü, 892 bininin ortopedik özürlü, 637 bininin sürekli hastalığı var.

  Özürlülerden 191 binini özürlü öğretilebilir zeka geriliği, 635 bininin uyumlu zeka geriliği, bir milyon 274 bininin de klinik bakıma muhtaç olanlar oluşturuyor. 
   
  TÜM YURTTA ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR

  ``3 Aralık Dünya Özürlüler Günü`` yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Kayseri Valisi Nihat Canpolat, özürlülerin de toplumun bir parçasıolduğunu söyledi.

  Anadolu Sakatlar Derneği ve Altınokta Körler Derneği üyeleri, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Kayseri`de Cumhuriyet Meydanı`ndaki Atatürk Anıtı`na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundular. Anadolu Sakatlar Derneği Başkanı Kürşad Karabıyık, burada yaptığı açıklamada, özürlüleri istemeyerek de olsa istihdam eden kurumların ekonomik krizi neden göstererek bu kişilerin işlerine son verdiğini söyledi. Özürlü işçi çalıştırmayan işyerlerine verilen cezalardan elde edilen gelirlerin, özürlüler için kullanılmasını isteyen Karabıyık, ``Sorunlarımızın  çözümlenmemesinin en büyük nedeniözürlülerle ilgili kuruluş sayısının fazla olmasıdır. Bu kuruluşların tek çatı altında toplanması sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır`` dedi.

  EMEKLİ ÖZÜRLÜLERİN MAAŞLARI EVLERİNE
     
  Bolu`da Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Belediye Nikah salonunda düzenlenen kutlama programında konuşan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Toker, Bolu`da özürlü öğrenciler için gerekli ortam ve personeli sağladıklarını söyledi.

  Toker, Bolu`daki okullarda eğitim gören engellileri okullarından evlerine arabayla bıraktıklarını belirterek, ``Engelli öğrencilerin yemeklerini karşılıyoruz, bugüne kadar yanlarında olduk olmaya devam edeceğiz`` dedi.

  MAAŞ KUYRUĞUNDA YAŞLI ÖZÜRLÜLER
     
  Bolu`da Ziraat Bankası`ndan maaşını alan yüzlerce emekli de, bankadaki işlemlerin yavaş yapılması nedeniyle banka önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Banka kuyruğunda maaşlarını almak için bekleyen özürlü emekliler, ``Her maaşta aynı çileyi yaşıyoruz. Bolu`da bankanıntek şubesi var. Personel yetersiz biz maaşlarımızın evlerimize gönderilmesini istiyoruz`` dediler.

  İŞSİZLİK TAZMİNATI VERİLSİN
     
  Kocaeli Özürlü Dernekleri Dayanışma Platformu üyeleri, düzenledikleri yürüyüşte taşıdıkları dövizlerle sorunlarını dile getirdi.

  Marmara Depremzede ve Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Selçuk Tanrıkulu, burada yaptığı konuşmada, öncelikli olarak çalışmayan özürlülere, asgari geçimlerini sağlayabilecek ``işsizlik tazminatı`` verilmesini, bunun da yasal düzenlemeyle kalıcı hale getirilmesini istedi.

  MİMARİ BİZİ ENGELLİYOR
     
  Bedensel Engelliler Derneği Şanlıurfa Şubesi üyeleri, ``3 Aralık Dünya Engelliler Günü`` dolayısıyla, özel motosikletleriyle Balıklıgöl`den Atatürk Bulvarı`na geldiler. İstiklal Marşı okuyan engelliler, Atatürk Anıtı`na çelenk bıraktılar.

  Bedensel Engelliler Derneği Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Tapşık, yaptığı açıklamada, günlük yaşamda kentin mimari yapısından dolayı birçok zorlukla karşılaştıklarını belirterek, özellikle resmi kurum ve kuruluşların bedensel engellilere uygun inşa edilmediğini söyledi.
  Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan da, ``Bu mimari yapılar kanayan yaramız. Sadece 3 Aralık`ta değil, her zaman bedensel engellilerin sorunlarına karşı duyarlı olmamız gerekiyor. Şu anda özellikle kentteki kaldırımları engellilere uygun olarak yapıyoruz`` diye konuştu.
     
  HERKES ÖZÜRLÜ OLABİLİR
     
  Eskişehir Vilayet Alanı`nda toplanan Sakatlar Derneği yönetim kurulu ile özürlü vatandaşlar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın söylenmesinden sonra, Atatürk Anıtı`na çelenk koydu.

  Sakatlar Derneği Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu adına konuşan Soner Çoban, dünyada yaşayan hiç bir insanın özürlü olmaması için garantisi olmadığını söyledi.

  Ayrıca, Eskişehir İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yönetim kurulu ile özürlü vatandaşlar da, Atatürk Anıtı`na çelenk koydu.

  ENGEL TANIMIYOR: TEKERLEKLİ SANDALYEDE DERS ANLATIYOR

  Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi`nde, edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Hüseyin Ertaş, kas hastalığı nedeniyle yürüyemediği için, 15 yıldır görev yaptığı okulunda öğrencilere, tekerlekli sandalyede ders anlatıyor.

  Hüseyin Ertaş (40), 1986 yılında edebiyat öğretmeni olarak göreve başladığı Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi`nde, 15. yılını doldurdu. İlk günkü heyecanını koruyarak görevini başarıyla sürdüren Ertaş, hayatı boyunca zorluklar karşısında hiçbir zaman yılmadığını belirtti.

  Okul yönetiminin de desteğiyle öğrencilere zemin kattaki sınıflarda ders verdiğini belirten Ertaş, özürlü insanlara uygun iş ortamı sağlanması durumunda her özürlünün toplumda üretken kılınabileceğini vurguladı.

  KIZILAY, SON 6 AYDA 385 TEKERLEKLİ SANDALYE DAĞITTI
     
  Kızılay Genel Başkanlığı`ndan yapılan yazılı açıklamada, kurumun olanakları ölçüsünde özürlü vatandaşların taleplerinin karşılanmaya çalışıldığı belirtildi.

  Son 6 ay içinde 385 özürlü vatandaşa tekerlekli sandalye verildiğibildirilen açıklamada, bu yıl içinde 4 bin 393 kişiye ilaç, 2 kişiye suni bacak, 5 kişiye yürütme cihazı, 70 kişiye gözlük, bir kişiye işitme cihazı temin edildiği ve 16 kişinin de ameliyat ve tedavi masraflarının karşılandığı kaydedildi.

  SEZER: TOPLUMU YAKINDAN İLGİLENDİREN BİR KONU
     
  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, engelliliğin, yalnızca engellilerin ya da ailelerinin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konu olduğunu belirtti.

  ECEVİT: ÇALIŞMALAR ÖZENLE SÜRÜYOR

  Başbakan Bülent Ecevit, devletin, özürlü yurttaşların toplumsal yaşama üretken olarak katılımlarının gerçekleşmesi yönündeki çalışmalarının özenle sürdüğünü söyledi.

  Ecevit, yayınladığı mesajında, "özürlü yurttaşların eğitim, sağlık hizmetleri yanında günlük yaşamın tüm olanaklarından gerektiği ölçüde yararlanabilmeleri ve özel gereksinimlerinin de göz önünde bulundurularak, yeteneklerinin geliştirilmesinin bir insanlık görevi olduğunu"  belirtti.

  BAHÇELİ: HAYAT STANDARTLARI YÜKSELTİLMELİ

  MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, özürlülerin toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesinin, çağdaş toplum anlayışının bir gereği olduğunu belirtti.

  İZGİ: ÖNLEM ALMAK İNSANLIK GÖREVİDİR
     
  TBMM Başkanı Ömer İzgi, Anayasa ve yasalarda özürlüler açısından önemli eksiklik bulunmamasına karşın, uygulamadan doğan bazı eksikliklerin varolduğunu belirterek, ``Özürlü vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimiz için insanlık görevidir`` dedi.   

  İzgi, ``Dünya Özürlüler Günü`` dolayısıyla bir mesaj yayımladı. TBMM Başkanı İzgi, ülke nüfusunun yüzde 10`unu özürlülerin oluşturduğunu bildirerek, her vatandaşın hukuk düzeni içinde onurlu bir yaşam sürdürme hak ve yetkisine sahip olduğunu ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı