Gündem Haberleri

  Bugün, Dünya Gıda Günü

  Hürriyet Haber
  16.10.2005 - 10:06 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, sağlıklı bir nesil ve doğal bir çevrenin, gıda üretimi ve tüketimi konularındaki bilinçli davranışlarla oluşacağını bildirdi.

  Arınç, Dünya Gıda Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, yeterli gıda üretimi ve dengeli beslenmenin sağlanamaması konusunun, bugünün dünyasının en önemli sorunlarından biri durumunda olduğunu ifade etti.

  Buna rağmen enerji ve kaynakların, ihtiyaç dışı hususlara yerli yersiz aktırılıyor olmasının yaşanan gıda sorununu daha da büyüttüğünü belirten Arınç, mesajında şunları kaydetti: “Sorunun giderilmesi noktasında, uluslararası kamuoyu ve otoritelere büyük görevler düşmektedir. Cumhuriyetin ilanından itibaren tarım alanında büyük bir atak başlatan ülkemiz, kısa sürede büyük mesafeler kat ederek, gıda üretimi konusunda dünyanın sayılı devletleri arasındaki yerini almıştır. Sanayileşmenin öne çıkmasıyla geri plana itilen tarım konusu, son yıllardaki bilinçli politikalarla tekrar canlanmaya başlamıştır. Üretime ek olarak gıda tüketimindeki bilinçlenme de ayrı bir önem taşımaktadır. Bu iki hususu birbirinden ayırmamız mümkün değildir. Sağlıklı bir nesil ve doğal bir çevre, gıda üretimi ve tüketimi konularındaki bilinçli davranışlarımızla oluşacaktır.Organik tarım ve organik ürün çeşitlerine son yıllarda verdiğimiz değer, geleceğimiz adına oldukça büyük önem taşımaktadır.Bu duygu ve düşüncelerle, önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye'de ve tüm dünyada daha fazla ve daha sağlıklı gıda üretimi yapılarak daha adil paylaşılmasını diliyorum.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı