GeriGündem Bugün Berat Kandili
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bugün Berat Kandili

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Berat Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda, ''Fertler arasında insani değerlerin önemsenmemesi, yıpratılması veya yok edilmesinin toplumsal çürümenin habercisi'' olduğunu belirterek, ''İslam, insanın beden sağlığına olduğu kadar ruh sağlığına da önem vermektedir'' dedi.

Berat Kandili'nin, Ramazan'ın müjdecisi olduğunu ifade eden Bardakoğlu, ''Millet olarak Yüce Allah'ın sınırsız af, merhamet, yardım ve bereketinden istifade etmek üzere, bu geceye erişmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz'' dedi.

Berat Kandili'nde, iman, ibadet ve düşünce bakımından herkesin kendini yenilemesi, geçmişin muhasebesi, geleceğin planlanması ve ümitlerin tazelenmesi için büyük bir fırsat olduğunu belirten Bardakoğlu, ''Maddi ve manevi değerler dengesinin madde lehine bozulduğuna, manevi değerlerin erozyona uğradığına bunun sonucu olarak da toplumda huzursuzluğun güvensizliğin ve tahammülsüzlüğün arttığını'' kaydetti.
   
''HATALARI HOŞ KARŞILAMALI VE AFFETMELİYİZ''
       
Fertler arasında insani değerlerin önemsenmemesi, yıpratılması veya yok edilmesinin toplumsal çürümenin habercisi olduğunu ifade edenAli Bardakoğlu, şunları kaydetti:

''İslam, insanın beden sağlığına önem verdiği kadar ruh sağlığına da önem vermektedir. Dinimiz, insanda mevcut olan pozitif değerleri öne çıkararak onu geliştirmek, negatif değerlerin etkisini azaltarak özün bozulmasını önlemek; insanın kendisi, çevresi ve yaratıcısı ile ilişkilerini düzenlemek için gönderilmiş bir dindir. Berat gecesini idrak eden herkes, kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.''

Ali Bardakoğlu, Allah'ın ilahi emirleri ve peygamberin tavsiyeleriışığında; ruhun gelişmesi ve olgunlaşması için düşünce ve dav biçimlerinin gözden geçirilmesi, yeni düşünce ve fikirlere açık olunması gerektiğini ifade ederek, ''Birbirimizi anlamalı; ilişkilerimizde doğruluk, adalet ve samimiyeti esas alarak zaman zamanortaya çıkan anlaşmazlıkları çatışmaya ve inatlaşmaya dönüştürmeden çözmeli, bilerek ya da bilmeyerek yapılan bireysel hataları hoş karşılamalı ve affetmeliyiz'' dedi.

Berat gecesinde manevi duyguların sesine kulak verilmesi  ve insanlık için dua edilmesini isteyen Bardakoğlu, ''Bütün vatandaşlarımızın Berat Kandili'ni kutluyor, insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de affına vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle