Gündem Haberleri

  Buffet'ın içgüdüleri doğru yolu gösteriyor

  Financial Times
  04.11.2009 - 13:46 | Son Güncelleme:

  FT'de yaymlanan bir haber analizde, son zamanların en başarılı yatırımcısı olarak görülen Warren Buffet’ın yaptığı son anlaşma ile içgüdülerinin yine doğruyu gösterdiği belirtildi.

  Haber analizde, her ne kadar yatırım bankacıları Buffet’ın en büyük alımı için gergin halde beklerken, ünlü yatırımcının hâlâ nakit zengini olması nedeniyle rahatlaması gerektiği vurgusu da yapıldı.

   

  Buffet’ın Amerika’nın en büyük ikinci demiryolu şirketi olan Burlington Northern Santa Fe’yi (BNSF) nakit ve hisse senedi ile almaya yönelik 26.6 milyar dolarlık anlaşması, ünlü yatırımcının kurucusu ve CEO'su olduğu Berkshire Hathaway şirketinin elinde 20 milyar doların üzerindeki bir nakit kalmasına neden oldu.

   

  Buffet The Financial Times’a yaptığı açıklamada “Bu [anlaşma] bizi piyasanın dışında bırakmadı, sadece kaynaklarımızı biraz azalttı. Hâlâ kumbarada kalan bir şeyler var” dedi.

   

  SON YILLARDA AZALMIŞTI

  Son senelerde Buffet Berkshire’ın getirilerini etkileyebilmek adına, holdingin şirket portföyünde bulunan ve yıllık 100 milyarın üzerinde gelir sağlayan kuruluşlarına anlaşma sağlamakta zorlanıyordu.

   

  Buffet, “Yüksek meblağlarla uğraştığınız zaman, mütevazı dönüşler ile karşılaşabiliyorsunuz ancak olağandışı dönüşler görmüyorsunuz. Bu yüzden biz çok katı olduğunu düşündüğümüz alanlarda işlere fazla para aktarabilmenin yollarını arıyoruz” açıklamasında bulunarak, bunun yapabildiklerinin en iyisi olduğunu söyledi.

   

  Buffet’ın 2007’den beri BNSF hisseleri toplamaya başladığına işaret edilen haber analizde, Buffet'ın “Kamu hizmeti ve havayolları gibi, demiryolları çok fazla sermaye yatırımı gerektiriyor. Ancak demiryollarının bu yatırımdan düşük bir getiri sağlayacağını düşünmüyorum” sözlerine de yer verildi.

   

  Bunun yanında Buffet sadece birkaç şirketin sermaye yatırımı gerektirmeden fazla getiri ile büyüme gösterebildiğini söylerken, “Eğer bu şirketlerden haberiniz olursa, beni toplamam için çağırın” dedi.

   

  Finans tablolarının kırmızıyı gösterdiği 2001 senesinden bu yana, 2009’un ilk üç ayında 1.5 milyar dolarlık bir kaybın açıklanmasının ardından, Berkshire ikinci çeyrekte dağınık haldeki şirketlerinin getirilerinde düşüşün yatırımlarda dengelenmesi ile 3.3 milyar dolarlık bir kâr açıkladı.

   

  Şirketi üçüncü çeyrek sonuçlarını ise Cuma günü açıklayacak. Salı günü yüzde 1.7’lik artışla 100 bin 450 dolara çıkan Berkshire’ın A sınıfı hisseleri bu sene yüzde dörtlük bir artış gösterdi. Aynı hisse 2008’de yüzde 32 düşmüştü.

   

  KRİZDE RİSK ALMIŞTI

  Geçen sene Berkshire’ın karlarının düşmesine neden olan ekonomik gerileme aynı zamanda milyarder yatırımcı için bir takım olağandışı fırsatlar da doğurmuştu. Buffet Finansal krizin tırmanışa geçtiği süreçte hem General Electric, hem de yatırım bankası Goldman Sachs’a milyarlarca dolarlık yatırımlar yapmıştı.

   

  Berkshire’ın Goldman Sachs’daki yatırımları, bu şirket ile 2008’in Eylül’ün de anlaşmaya varıldığından beri yüzde 50 artış gösterirken, diğer yandan Buffet’ın General Electric'e yaptığı yatırım hâlâ kar getirmiş değil.

   

  İKİ TARAF DA MEMNUN

  Haber analizde, Berkshire’ın BNSF ile anlaşmaya varması Buffet’ın BNSF demiryollarının üst yöneticisi Matt Rose ile görüşmesinin ardından 10 günden kısa sürede gerçekleştiği anımsatılarak, ikili arasındaki pazarlıkların kısa sürede sonuçlanmasının, hem Buffet’ın kendi şirketinin gelişen ekonomi içindeki beklentilerine olan inancı, hem de karşı tarafın şu ana kadar ki en büyük alıma yönelik düşüncesini ortaya koyduğu belirtildi.

   

  Buffet, “Coca-Cola’dan 100 hisse satın aldığım zaman, tüm şirketi aynı fiyat üzerinden almayı arzularım” dedi. Buffet, “Tek istediğim iyi bir fikir. Ancak iyi fikirler son derece az. Onları seçmek adına seçici olacak halim yok” diyerek sözlerine devam etti.

   

  Buffet, New York Times’a geçen Ekim ayında verdiği bir demeçte hisselerin önümüzdeki 10 senede nakitten üstün olacağını defalarca tekrarlamıştı. O günden bu yana Standard&Poor 500 endeksinin değer ölçüleri yüzde 10 artış gösterdi.

   

  Buffet son olarak “Birçok dövizin değeri, bizimki de dâhil olmak üzere, alım gücünde değer kaybedecek. Ben halen inanıyorum ki bundan 10 sene sonra nakitten daha çok hisse sahibi olmayı tercih edeceğim” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı