Gündem Haberleri

  Büfeci kardeşler üniversiteye karşı

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin en yoğun bölümlerinde büfe açan Ayhan ve Orhan Doğan kardeşler, üniversite yönetimine rağmen çalıştırdıkları büfeden çıkmamak için 6 yıldır direniyor.

  İSTANBUL Üniversitesi yönetimi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ndeki büfeciyi yasal yollarla üniversite dışına atamayınca, ticari savaşa başladı. Yönetimin açtığı 'alternatif’ iki büfe bile, Doğan Kardeşler’i yıldırmadı. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, durumu ‘‘Bu bizim için utançtır’’ diye niteledi. Büfe işleticileri ise ‘‘Yasal hakkımızı kullanıyoruz’’ dediler. Doğan Kardeşler, iki büfe için ayda 125 milyon lira kira ödüyor. İki büfenin piyasa şartlarındaki kirasının ise en az 1 milyar lira olması gerektiği belirtiliyor.

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin en işlek iki yeri olan bahçe ve monoblok binasının bulunduğu alana 1991'de büfe açan Ayhan ve Orhan Doğan, daha sonra üniversite yönetiminin isteğine rağmen buradan çıkmadı.

  Kirası 125 milyon

  Bahçe büfe ve günde 5 bine yakın insanın önünden geçtiği cerrahi binalarının tamamı ve iç hastalıklarla polikliniklerin bulunduğu 1000 yataklı binanın hemen girişine açtıkları büfe için üniversiteye sadece ayda 125 milyon lira kira ödeyen büfeci kardeşler, ‘‘Türkiye hukuk devleti ise, hakkımızı kullanacağız. Kimseye zararımız yok. Sadece daha önce yaptığımız sözleşme hakkımızı kullanıyoruz’’ dedi.

  Üniversite yönetimi çareyi alternatif büfede buldu. En çok hasta ve yakınının bulunduğu binada yer alan monoblok büfenin hemen yanına ve karşısına iki büfe açan üniversite yönetimi, yine de büfeci kardeşleri yıldıramadı. Üniversitenin 6 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesine rağmen bir türlü çıkarmayı başaramadığı büfeci kardeşlerle şu anda Fatih Adliyesi'nde davalarının sürdüğünü söyleyen Rektör Prof.Dr. Kemal Alemdaroğlu ‘‘Üniversitemizin kapalı açık mekánlarında iki yer dışında başka hiçbir yerde dışarıdan kimse kazanç sağlamıyor. Bu bizim için utançtır. Bütün üniversite bu büfenin çıkması için mücadele ediyoruz, ancak yargı elimizi kolumuzu bağlıyor’’ dedi.

  1994’ten beri mahkemelik

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Nejat Özbal ise ‘‘1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yardımlaşma Vakfı bu büfe alanlarını ihaleye çıkardı. Büfelere bir yıllık işletme hakkı verdi. Ancak 1994 yılından itibaren büfeleri çıkarmak için tüm çabalarımız sonuçsuz kaldı’’ diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı