Gündem Haberleri

  Budiste ateiste bile hizmet veririz

  Ardıç AYTALAR
  14.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, nüfusun yüzde 100’ünün iktidarları olduklarını belirtti, "Kişiler laik olmaz. Yönetim biçimi olması anlamında laikliği savunan bir insan olarak karşınızdayım" dedi.

  Pendik Belediyesi’nin 7 milyon YTL"ye yaptırtığı, mayıs ayında hizmete giren Yunus Emre Kültür Merkezi’nin resmi açılışında konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

  "AKP’nin üç kırmızı çizgisi vardır. Etnik milliyetçiliğe, bölgesel milliyetçiliğe ve dinsel milliyetçiliğe karşı olmak. Müslüman olduğu belirtilen yüzde 99’un değil yüzde 100’ün iktidarıyız. Yani biz Müslüman’a da hizmet vereceğiz, Hıristiyan’a da Yahudi’ye de varsa Budist’ine de hizmet vereceğiz, Ateist’ine de. Hepsine hizmet vereceğiz. Bizim tarihten gelen devlet terbiyemizin, idarecilik terbiyemizin gereği budur.

  KİŞİLER LAİK OLMAZ

  AKP programındaki laiklik anlayışı, 1982 anayasasının gerekçesinin uygulamasıdır. Tüm inanç gruplarına eşit mesafede ve bütün inanç grupları idarenin, yönetimin güvencesi altındadır. Asla laikliği din düşmanlığı olarak görmüyoruz, göstermek de istemiyoruz. Ama kimse de laiklik üzerinden geçinerek bu ülkede dindar insanlara zulmetme yoluna gitmesin. Çünkü laiklik bir din değildir, yönetim biçimidir. Kişiler laik olmaz. Devlet laik olur. Ha yönetim biçimi olması anlamında laikliği savunan bir insan olarak karşınızdayım."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı