Gündem Haberleri

  Budapeşte'de Viktatör'e karşı yürüdüler

  A.A.
  03.01.2012 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de akşam saatlerinde toplanan 100 bin kişi, hükümet karşıtı gösteri düzenledi.

  Budapeşte'deki opera binası ve ünlü Andrassy caddesinde emniyet müdürlüğünden alınan izinle yasal bir şekilde düzenlenen hükümet karşıtı “Demokrasi” gösterisine, ana muhalefet partisi Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), muhalefet partisi 'Politika Başka Türlü de Olur Partisi' (LMP), sendikalar ve onlarca sivil toplum örgütü katıldı.

  ON BİNLER BUDAPEŞTE SOKAKLARINDA / FOTO GALERİ 

  Macar polisinin yoğun önlem aldığı gösterilerde, opera binası önüne kurulan platformda Başbakan Viktor Orban ve partisinin istifa etmesi istendi.

  Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Macaristan'ı diktatörlükle yönetme çabalarına boyun eğmeyeceklerini söyleyen ve kendisine "Viktatör" diyen göstericiler, 2010 yılının Haziran ayından bu yana tek başlarına hükümeti oluşturan Genç Demokratlar Partisi'nin (Fidesz) çıkardığı demokrasi karşıtı yasaları kabul etmeyeceklerini belirterek, “Orban defol” sloganları attılar.

  Gösterilerin gece geç saatlere kadar süreceğini açıklayan muhalefet partililer, hükümeti erken genel seçim kararı alması için zorlayacaklarını kaydettiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı