GeriGündem Buda heykelleri için yeni şans
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Buda heykelleri için yeni şans

Buda heykelleri için yeni şans
refid:21226476 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (Icomos), 2001 yılında Afganistan’ın Bamyan bölgesinde Taliban tarafından yok edilen devasa Buda heykelleri için yeni bir girişim başlattı.

Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Icomos’tan Bert Praxenthele, UNESCO’nun geçen yıl yeniden inşa etmekten vazgeçtiği heykelleri kurtarmak için ‘anastilosis’ adı verilen bir tekniğin kullanılabileceğini söyledi. 2004 yılından bu yana Bamyan Vadisi’nde Taliban’ın dinamitle patlattığı heykellerden kalan parçaları toplayan ve bazıları 40 ton ağırlığındaki parçaları özel koruyucu bir kaplama altında muhafaza eden Praxenthele, bu parçaların mümkün olan en az yeni materyal kullanılarak tekrar bir araya getirilebileceğini ileri sürdü.

Partenon ve Akropolis’te kullanıldı
Daha önce Atina’daki Partenon ve Akropolis’te kullanılan ‘anastilosis’ tekniğinin Bamyan’daki heykellere de uygulanabileceğini belirten Praxenthaler, “Teknik, aslında tıpkı bir yapboz yapmaya benziyor. Bu yapbozdaki kayıp parçaları jeolojik yöntemler kullanarak belirleyebiliriz” dedi.
2003 yılında Taliban rejiminin yıkılmasıyla bölgeye giren UNESCO arkeologları, 2 devasa Buda heykelini paramparça bir halde bulmuştu. Arkeologlar, o zamandan bu yana heykelleri tekrar insanlığa kazandırmak için çaba gösteriyordu. A.A


Yorumları Göster
Yorumları Gizle