GeriGündem Bu yüzyıl Ortadoğu'da Türkiye'nin yüzyılı olabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu yüzyıl Ortadoğu'da Türkiye'nin yüzyılı olabilir

Bu yüzyıl Ortadoğu'da Türkiye'nin yüzyılı olabilir
refid:12969124 ilişkili resim dosyası

Financial Times gazetesinde Ortadoğu editörü Roula Khalaf imzasıyla yayımlanan makalede Türkiye’nin bölgedeki rolünün arttığı ve liderlik peşinde koştuğu ifade edildi.

“Ne de olsa Arap toplumlarını etkilemek için çok şeye ihtiyaç yok. Romantik televizyon dizileriyle İsrail karşıtı yorumları bir araya getirin, tamamdır. Kamuoyunun sempatisini kazandınız bile” diyen Khalaf, Türkiye’nin bu basit formülü başarıyla uygulamaya koyduğunu ifade etti.           

 

Khalaf,” Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölgeye hükmeden Türkiye, bugün Ortadoğu’ya geri dönüyor” yorumunu yaptı.           

 

İktidar’daki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) hedefleri ve Avrupa’nın Türkiye’yi kabul etmekteki gönülsüzlüğü dolayısıyla Ankara, Ortadoğu’daki yolculuğunda daha hafif bir tavır takınıyor: Arap dünyasının hayal gücüne hitap eden acıklı televizyon dizileri ihracatı.             

 

Türkiye’nin bu etkileme hamlesinin ardından İsrail’in Gazze operasyonuna sert bir dille kınanama da geldi. Bu durum İsrail devletiyle olan ilişkileri gerse de Arap kamuoyunda destek topladı.                          

 

Bugün Türkiye’ye Arap ülkelerinden turist yağıyor. Diğer yandan İsrail’de yapılan bir kamuoyu araştırması katılımcıların yüzde 56’sının İsrailli turistlerin Türkiye’yi boykot etmesi gerektiğine inandığına işaret etti.

 

/images/100/0x0/55eb3c01f018fbb8f8b40208

ÇABALAR SON DÖNEMDE ARTTI

Her ne kadar Ankara geçtiğimiz yıl İsrail ve Suriye arasındaki baş müzakereci rolünü üstlenmiş olsa da Ortadoğu politikalarında daha büyük bir rol oynama çabaları son dönemde arttı.

 

Türkiye geçen ay İsrail’le yapılan bir hava tatbikatını iptal etti. Bundan birkaç hafta sonra Tahran’a bir gezi düzenleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İran’ın nükleer programını “barışçıl ve insani” olarak nitelendirdi. Ancak bu, Batılı güçlerin Türkiye’nin İran’a iletmesini istediği mesaj değildi.

 

Aynı dönemde Türkiye, Suriye ile vizeleri kaldırdı, bu da Ankara’nın sorunlu komşusuyla ilişkilerini geliştirdiğine işaret olarak algılandı. Türkiye ayrıca Irak’ın kuzeyindeki özerkliği uzun süredir Türk hükümeti tarafından bir tehdit olarak görülen Iraklı Kürt azınlığıyla da ilişkilerini geliştirdi.

 

Sonuçta bugün Türkiye, bölgenin neresinde olursa olsun sesler yükselince arabuluculuk yapmayı teklif ediyor.

 

ŞEHRİN YENİ ÇOCUĞU TÜRKİYE

Khalaf, yazısında Dubai’de Emirates Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Abdulhalik Abdullah’ın konuyla ilgili şu görüşüne de yer verdi: “Şehre yeni bir çocuk geldi, Türkiye. Önce Arap kamuoyunun gönlünü kazandılar, şimdi de bölge için bir rol modeli haline geldiler.”

 

Kısa süre öncesinde kadar Türkiye Ortadoğu’da sorunların ve çözümlerin kenarında kalıyordu. Khalaf, AK Parti’nin iktidara gelişinin, laikliğin geleneksel olduğu Türkiye’ye karşı ılımlı İslamcıların ilgisini çektiğini savundu.

 

İki temel siyasi etken Türkiye’nin bölgedeki varlığını hem kamuoyu hem de hükümetler nezdinde kabul edilebilir hale getirdi.

 

Birincisi Ankara’nın diplomatik yaklaşımı, bölgede radikal örgütleri ve politikaları destekleyerek etkinlik kazanmak isteyen ve Arap ülkeleriyle arasını açan İran’la karşılaştırıldığında tercih ediliyor.

 

İKTİDAR BOŞLUĞU ANKARA'NIN İŞİNE YARIYOR

İkincisi bölgedeki iktidar boşluğu Türkiye’nin liderlik arayışında işini kolaylaştırıyor. Başta Mısır ve Suudi Arabistan olmak üzere geleneksel güçlerin ve ana dış güç olan ABD’nin olayları şekillendirme yeteneği azalıyor.

 

Türkiye’nin Ortadoğu’daki ilerlemesi ABD’nin İsrail-Filistin barış görüşmelerini yeniden canlandırma çabalarının başarısız olduğu, ABD’nin Arap-İsrail barışına hiç ilgi göstermeyen Arap müttefiklerinin zayıfladığı bir döneme denk geldi. Washington’ın İran’a yaptığı barış önerileri de geri püskürtüldü.

 

Khalaf yazısına Beyrut’taki Carnegie Ortadoğu Merkezi’nin direktörü Paul Salem’in şu sözleriyle son verdi: “Türkiye, modernliği kavrayan tek Ortadoğu ülkesi. İran, Mısır ve diğer Arap ülkeleri gelecek değil. Ancak Türkiye olabilir. Bu yüzyıl bölgede derin kökleri olan bu büyük Sünni ülkenin yüzyılı olabilir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle