Gündem Haberleri

  Bu yıl kitap sıkıntısı yok

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MİLLİ Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, 2000-2001 öğretim yılı açılış mesajında ‘‘Başarıyla yürütülen 8 yıllık temel eğitim amacına ulaşmıştır'' dedi. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, MEB'in internet sayfasında yer alan ve çok umutlu olduğunu belirten mesajında, ‘‘Bu yıl kitap sıkıntısı yaşanmayacaktır’’ dedi.

  8 yıllık temel eğitimle birlikte 150 bin öğrenci artışı olduğunu belirten Bostancıoğlu ‘‘Başarıyla yürütülen 8 yıllık temel eğitim, amacına ulaşmıştır’’ dedi. Bostancıoğlu'nun mesajında, bu sonuca varmasındaki etkenler ise; '5'inci sınıftan 6'ıncı sınıfa geçiş oranının yüzde 100 artması, kırsal kesimde öğrenci sayısında artış görülmesi, kız çocuklarının okula gönderilme oranındaki artışın Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaklaşık yüzde 25 olması' olarak gösterildi.

  ÇADIRDA EĞİTİM OLMAYACAK Türkiye genelinde 15 milyon öğrenci, 550 bin öğretmen ile 75 bin okul ve eğitim kurumunda eğitim ve öğretime başlandığını söyleyen Bostancıoğlu, deprem bölgesi ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

  ‘‘Bölgede, 105 kalıcı okul, 115 prefabrik okul hizmete girdi. 2000'e yakın derslik onarıldı. Ayrıca bölgede 121 yeni okulun daha yapımına devam ediliyor. Bu öğretim yılında çadırda eğitim yapılmayacak.’’

  Bostancıoğlu, ayrıca öğrenci sayısındaki artış nedeniyle yeni öğretim yılında ilk kez hizmete girecek olan 30 genel lise, 39 çok programlı lise, 4 fen lisesi, 7 anadolu güzel sanatlar lisesi, 45 yabancı dil ağırlıklı lise açıldığını belirtti.

  Ders kitapları konusunda da bir sıkıntı yaşanmadığını dile getiren Bostancıoğlu, şunları söyledi:

  ‘‘Yeni öğretim yılında da geçen yıl olduğu gibi ders kitabı sıkıntısı yaşanmayacaktır. Bakanlığımız ders kitaplarını zamanında bastırmış ve dağıtmış, okullarımız kitap seçimini tamamlayıp öğrencilere duyurmuştur. Bakanlığımızca yeni öğretim yılı için 20 milyon adet ders kitabı bastırılmıştır. Yatılı ilköğretim Bölge Okulları ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları ile kırsal kesimde ve deprem bölgesinde yaşayan gelir düzeyi düşük ilköğretim öğrencilerine 5 trilyon lira tutarında, 4 milyon ders kitabı ücretsiz olarak dağıtılmak üzere illere gönderilmiştir.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı