Gündem Haberleri

  Bu yıl 11 Eylül'de siyasete yer yok

  Hürriyet Planet
  11.09.2012 - 12:38 | Son Güncelleme:

  ABD’liler bugün ülke tarihinin en büyük terör saldırısı olan 11 Eylül’ün 11’inci yıldönümünde bir kez daha anma törenlerinin yapıldığı alanlara koştu.

  New York’ta Dünya Ticaret Merkezi’nin enkazının bulunduğu yere, Washington’da Pentagon’a ve Shanksville Pennsylvania’da uçağın çakıldığı noktaya akın eden binlerce ABD’li saldırılarda hayatını kaybeden 3 bin kişi için yas tuttu.

   

  Başkan Barack Obama, Beyaz Saray’ın bahçesinde yaptığı konuşmada, “Ülkemiz daha güvenlik, halkımız daha dayanıklı” derken Michelle Obama’yla birlikte Pentagon’da bulunan ve üzerinde “11 Eylül 2001, 09.37” yazan anıta beyaz çiçeklerden oluşan bir çelenk bıraktı.

   
  New York’ta ise ilk kez yapılan törenlere siyasetçiler katılmadı. Böylece “11 Eylül vakası”yla yaşanan can kayıplarının neden olduğu acının arasındaki ayrışmanın da önüne geçilmiş oldu.

   

  11 EYLÜL'ÜN 10'UNCU YILDÖNÜMÜ BÖYLE ANILMIŞTI / FOTO GALERİ

   

  KURBANLARIN AİLELERİ MEMNUN

  Eşini kulelerdeki saldırıda kaybeden Charles T. Wolf, bu değişimden memnun. Törenden önce Associated Press’e konuşan Wolf, “O derin, toplumsal acıya geçmişte teğet geçtik. Politikacıların bu yıl burada olmaması bence anma törenlerini aileler için çok daha samimi bir hale getiriyor. Nihayet böyle bir şey yapabiliyoruz” dedi.

    

  11 EYLÜL'DE NE OLMUŞTU / FOTO ANALİZ

   

  Geçmişte başkanlardan belediye başkanlarına birçok kişi New York’taki törenlerde konuşmalar yapmıştı. Saldırılar sırasında New York Valisi olan George Pataki, katıldığı törenlerin kendisi için benzersiz bir duygusal deneyim olduğunu belirtse de kararı destekleyenlerden.

   

  Pataki, “Artık bir sonraki adımı atmamızın zamanı geldi. Yani artık sadece saygımızı göstermeliyiz” dedi.

   

  MÜMKÜN MÜ?

  Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi, Haziran ayında bu yılki törenin sadece kurbanların aileleri tarafından ölenlerin isimlerinin okunmasından ibaret olacağını açıklamıştı. Müze müdürü Joe Daniels, kararın amacının, “kurbanları ve ailelerini işe siyaseti karıştırmadan onurlandırmak” olduğunu belirtmişti.

   

  Ancak 11 Eylül anmalarını, siyasetten tamamen arındırmanın mümkün olmayacağını düşünenler de var.

   

  Fordham Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Costas Panagopoulos, 11 Eylül’ün ABD’de siyaseti tanımladığını ifade ederek “Sonuçta, 11 Eylül ulusumuzun tamamını etkileyen bir trajediydi” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı