Gündem Haberleri

  Bu yasa yakışmıyor

  Hürriyet Haber
  24.03.2005 - 10:13 | Son Güncelleme:

  Gazetecilere hapis cezası getiren yeni TCK için Uluslararası Basın Enstitüsü’nden Başbakan’a mektup geldi. Mektupta, ‘Hiçbir gazeteci fikirlerini belirttiği için suçlu damgası taşımamalıdır’denildi.  Bu sese kulak ver

  Gazetecilere hapis cezası getiren yeni TCK için Uluslararası Basın Enstitüsü’nden Başbakan’a mektup geldi. IPI’nin mektubunda, ‘Avrupa Birliği’ne girmeyi bekleyen bir ülkede bu yasalar var olmamalıdır. Hiçbir gazeteci yalnızca fikirlerini ifade ettiği için suçlu damgası taşımamalıdır’ denildi.

  ULUSLARARASI
  Basın Enstitüsü IPI, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak yeni Yeni Türk Ceza Kanunu’nun basın özgürlüğünü tehdit eden maddelerinden duyduğu endişeyi dile getirdi. IPI, yasanın değiştirilmesi çağrısı yaptığı Başbakan’a, fikir ve haber alma özgürlüğünü içeren İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesini hatırlattı ve ‘Avrupa Birliği’ne girmeyi bekleyen bir ülkede böyle çağdışı yasalar varolmaması gerekir’ dedi.

  BASKI KOLAYLIĞI

  Mektupta, YTCK’da gazetecileri çalışmalarından dolayı hapisle cezalandırmak için maddeler ve muğlak ifadeler bulunduğuna dikkat çekilerek böylece medyaya baskı yapmanın kolaylaştırıldığı vurgulandı. Yeni yasada basın özgürlüğünü tehdit eden 23 madde bulunduğu, bu değişikliklerin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi tarafından şiddetle eleştirildiği ifade edildi.

  BAKANIN SÖZÜ

  IPI’ın mektubunda, Gazeteciler Cemiyeti’nin Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e 14 Mart’ta yeni TCK’yı eleştiren bir mektup gönderdiği ve Bakan’ın da şikayetleri değerlendirerek gerekli değişiklikleri yapma sözü verdiği hatırlatıldı. Mektupta, Gazeteciler Cemiyeti’nin şikayetçi olduğu ve değiştirilmesini talep ettiği yeni yasanın bazı maddelerine yer verilerek birçok maddenin Basın Yasası hükümlerine tezat oluşturduğu belirtildi.

  HÜRRİYET ÖRNEĞİ

  Buna örnek olarak mevcut Basın Yasası’nda, devam eden polis soruşturmaları konusunda haber yapılması ile ilgili olarak yüksek miktarda para cezaları öngörülürken, yeni TCK’ya göre bunun 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırıldığı gösterildi. Hürriyet muhabirleri Toygun Atilla ve Çetin Aydın ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necdet Tatlıcan’ın benzer bir davadan yargılandıkları ve hapis cezası ile yüz yüze oldukları hatırlatıldı.

  DİKKATE ALIN

  IPI, mektubunda Başbakan’a Türk gazetecilerin taleplerini dikkate alma çağrısı yaparak yeni yasada iftira ve hakareti suç olmaktan çıkaracak değişiklik yapmasını istedi. Mektupta, ‘IPI, hakaret suçlarının bütün hukuk sistemlerinden çıkarılması gereken çağdışı yasalar olduğuna inanmaktadır. Avrupa Birliği’ne girmeyi bekleyen bir ülkede bu yasalar varolmamalıdır. Hiçbir gazeteci yalnızca fikirlerini ifade ettiği için suçlu damgası taşımamalıdır’ ifadeleri kullanıldı.

  OKURUN ZARARINA

  Mektupta ayrıca şu görüşlere yer verildi: ‘Hakaret bir cürüm olarak kabul edildiği taktirde gazeteciler cezalandırılma korkusuyla kamu yararını gözardı etmeye zorlanacaklardır. Bu, Türkiye’de sadece kendi kendini sansürcülüğün büyümesini teşvik edecek ve bundan sadece gazetecilik mesleği değil önemli bilgilerden mahrum olarak okuyucular da zarar görecektir.

  19. MADDEYİ UNUTMA

  Mektupta, IPI, Başbakan’a, ‘Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir’ diyen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesi hatırlatıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı