Gündem Haberleri

  Bu yakıştırma çok çirkin

  Hürriyet Haber
  17.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, dinleme olaylarının ardından AK Parti hakkında başlattığı incelemeye tepki gösterdi.

  Erdoğan, dün 4’üncü Özürlüler Şûrası’ndan ayrılırken gazetecilerin, yargıda telekulak iddialarını ve Yalçınkaya’nın incelemesini anımsatması üzerine şunları söyledi:

  Adımlarımız yasal

  “Böyle bir adımın atılıp atılmadığını bilmiyorum. Anayasa’da, yasada belirlenen neyse bu noktada da adımlar atılır. Şu anda yürütmenin atmış olduğu adımlar var. Bu adımların hiçbiri yasaya aykırı değildir. Eğer yargının ilgili kurumları ve yetkilileri mahkemelerin vermiş olduğu kararları tanımıyorsa, buradaki yanlış yaklaşım tarzının kime ait olduğunu çok açık görüyoruz. Öncelikle yargının mensupları, bu noktada mahkemelerin vermiş olduğu kararlara kendilerinin uymaları gerekir. Bizden nasıl bekleniyorsa kendilerinin de aynı şekilde buna uymaları gerekir.

  ‘Beni de dinlediler’

  Bakınız şahsımla alakalı geçenlerde ortaya çıktı. Altı aya yakın zamandır beni de hiçbir mahkeme kararı olmadan farklı yerlerden, kimlerin olduğu tabii çıkacak ortaya, dinledikleri ortaya çıktı. Ve bununla ilgili olarak kimlerin dinlediği ortaya çıktı, şimdi bununla ilgili yine bir yargı süreci var. Tüm bunlar açık, ortada. Ve yargının mensupları da şimdi bunu itiraf ediyorlar, ‘evet’ diyorlar. ‘Bu ülkede başbakan dinlendi’.

  Tüm bu gerçekler ortada iken nasıl olur da kalkıp benim partimle ilgili böyle bir yakıştırma yaparlar? Bunu çirkin bulurum. Partime kimse böyle yasadışı bir uygulamayı yakıştırma hakkına sahip değildir. Böyle bir şeyi kimse müdellel (kanıtlanmış) hale getiremez. Kaldı ki, bu, devletin kurumlarıyla bir çalışma süreci içerisinde olan yürütmenin atmış olduğu adımlardır ve bu da hukuk içerisindedir. Hukuk dışında herhangi bir şey söz konusu olamaz.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı