Gündem Haberleri

  Bu ülkede ineklere çan takmak yasaklandı

  Hürriyet Planet
  19.07.2012 - 12:19 | Son Güncelleme:

  Avusturya’da mahkemenin bir çiftçinin ineklerine çan takmasını yasaklaması tartışma yarattı. Mahkemenin kararının gerekçesi çiftçinin çan sesinden uyuyamayan komşularının şikayetleri. Ancak kararın Avusturya kültürüne bir tehdit olduğu da iddia ediliyor.

  Avusturya basınında yer alan haberlere göre, köy sakinleri çan sesinden uyuyamadıkları için ineklerin sahibine giderek çanları çıkarmasını istedi. Ancak çiftçi, çan sesinin Avusturya için bir gelenek ve huzur verici bir ses olduğunu belirterek bu taleplere karşı çıktı.

   

  Ancak Yargıç Erich Kundegraber, Alplerin eteklerindeki 3 bin nüfuslu Stallhofen’a yaptığı ziyaretin ardından çiftçinin komşuları lehinde karar aldı.

   

  Kundegraber, “Artık hiç uyuyamıyorlardı, sabırlarının sonuna gelmişlerdi” dedi.

   

  Mahkemenin kararında geceleri çitlerle çevrili bir alanda serbest dolaşan ineklere çan takılmasına ihtiyaç olmadığı belirtildi. Kararda ayrıca Avusturya kültüründe ineklere çan takılması gibi bir şey olmadığı da ifade edildi.

   

  Çiftçi eğer yasağa uymazsa para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Bununla birlikte mahkemenin kararının Avusturya’nın geri kalanı için bir emsal teşkil edip etmeyeceği henüz belli değil.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı