GeriGündem Bu ülkede halkın çoğu “ölüm turizmi”nden yana
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu ülkede halkın çoğu “ölüm turizmi”nden yana

Bu ülkede halkın çoğu “ölüm turizmi”nden yana
refid:17792491 ilişkili resim dosyası

İsviçre'nin Zürih kantonunda, tartışmalı “ötenazi uygulaması” ile ilgili referandumda, "intihara yardıma devam" kararı çıktı.

İsviçre'nin en büyük kantonunda yaşayan seçmenler, çok sayıda yabancının yaşamına son vermek için geldiği kantonda intihara yardımın mevcut uygulamayla devam etmesine karar verdi.

Yasaların ötenaziye olanak sağladığı ülkede yurt dışından yaşamına son vermek için gelenlerin sayısının hızla yükselmesi, özellikle muhafazakâr kesimlerin tepkisini çekiyor.

Yabancılara intiharda yardımcı olan ülkenin tek kuruluşu Dignitas, geçen yıl yarısından fazlası Almanya'dan gelen, genelde ölümcül hastalığa sahip toplam bin 138 kişinin yaşamına son vermesine yardımcı oldu.

BÜYÜK PARTİLER UYGULAMADAN YANA

Federal Demokratik Birliği (UDF) ve Evangelist Parti'nin (PEV), “ölüm turizmine” karşı girişimiyle düzenlenen referandum, yaşamına son verecek kişilerin en az bir yıl Zürih kantonunda ikamet etmeleri zorunluluğu getirilmesini öngörüyordu.

Sağın ve solun büyük partileri ise, seçmenlerini girişime karşı oy kullanmaya çağırmıştı.
       
Mevcut uygulama, hastalık dışı bir nedene dayanmıyorsa, intihara yardımı mümkün kılıyor. Bu yardım ise ancak ilaç temini gibi dolaylı yoldan yapılabiliyor.

Yaşamına son vermek isteyen kişiye doğrudan ilaç vermek ya da ilaç içmesine yardımcı olmak yasaklanmış bulunuyor.
         
      


Yorumları Göster
Yorumları Gizle